صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
« محبت به توان 2 » ؛ فرمول سلامت جنین

متخصصان ریشه بسیاری از مشکلات خلقی، اجتماعی و رفتاری کودک را مربوط به دوران بارداری می دانند


«محبت به توان 2»؛فرمول سلامت جنین


خبر مادرشدن، يك خبر بسيار خوش است. هر زني در طول زندگي مشترك با همسرش آرزوي مادرشدن دارد زيرا با به دنيا آمدن نخستين فرزند خلأهاي يك زندگي پر از شور و شوق بطور كامل پر مي‌شود.
اما بارداري آغاز تجربه‌اي نوين براي مادر است.
برخي زنان دوران بارداري را بهترين دوران زندگي خود مي‌دانند ولي برخي به دليل تغييرات هورموني تجربه‌هاي خلقي نامتعادلي داشته و در غالب روزها احساس افسردگي مي‌كنند. افسردگي دوران بارداري احساس غم، دلسردي، نااميدي و... است كه زن باردار به مدت حداقل 2هفته در اغلب ساعات روز آن را تجربه مي‌كند.
افسردگي قبل از زايمان چه در دوران جنيني و چه بعد از تولد نوزادان، روي آنها تأثير منفي خواهد گذاشت.
زناني كه در دوران بارداري دچار افسردگي مي‌شوند، فرزندشان رشد رواني و جسمي كندتري نسبت به همسالان خود دارند و احتمال بروز مشكلات ادراكي و رفتاري در اين كودكان 30 درصد بيشتر از كودكان ديگر است.
نقش همسر و اطرافيان در دوران بارداري و كنترل استرس
اختلالات هورموني كه در بدن در دوران بارداري به وجود مي‌آيد ممكن است قبل و بعد از بارداري باعث افسردگي شود.
دكتر مريم رامشت، روانشناس در رابطه نقش همسر و اطرافيان در اين باره مي‌گويد: «تغييرات فيزيكي در بدن مادر باعث يكسري اختلالات خلقي مي‌شود. افسردگي بعد از زايمان و يا هنگام بارداري ممكن است جنبه‌هاي ارثي داشته باشد.»
طبق تحقيقات انجام‌شده، زناني كه معمولاً در اين دوران از شرايط متعادلي برخوردار هستند كمتر به افسردگي مبتلا مي‌شوند. از طرف ديگر عوامل محيطي، در استرس نقش بسزايي داشته و فشارهاي محيطي هرچه كمتر باشد احتمال ابتلاي مادران به اين عارضه، كمتر مي‌شود.
رابطه عاطفي مادر با اطرافيان بخصوص همسر، تأثير بسزايي در كنترل استرس او خواهد داشت. هرچه رابطه عاطفي و جنبه حمايتي قبل و بعد از بارداري بيشتر باشد مادر اين دوران را با بحران كمتري پشت سر خواهد گذاشت.
نكته قابل توجه اين است كه مرد بايد نسبت به ابتلاي افسردگي همسر، آگاهي و آشنايي لازم را داشته باشد.
به علاوه زن باردار و همسرش در رابطه با افسردگي دوران بارداري آموزش‌هاي كافي و لازم را ببينند تا بتوانند ميزان استرس را تا حد كافي پايين بياورند و از ابتلاي مادر به افسردگي بكاهند.
دوران بارداري
در دوران بارداري زنان بايد برخي فعاليت‌ها و ارتباطات مناسب را حفظ كرده و ادامه دهند.
تحرك‌هاي لازم، فعاليت‌هاي اجتماعي و ورزشي مناسب از جمله عملكردهايي است كه نبايد فراموش شود. دكتر رامشت معتقد است: هرچند ارتباطات دوستانه، گفت‌وگو و صحبت با دوستان و اطرافيان نقش مؤثري را در كاهش ناراحتي‌هاي خلقي ايفا مي‌كند ولي همسر نقش مؤثري را در اين رابطه ايفا مي‌كند. بنابراين زن باردار مي‌بايست با همسرش رابطه عاطفي و رواني محكمي داشته باشد بطوري كه آزادانه با او گفت‌وگو كند و همسر براي حرف زدن و تبادل نظر با او وقت بيشتري بگذارد. همسر بايد تمام تلاش خود را به كار گيرد تا از مسائلي كه مادر را مضطرب مي‌كند دوري كرده و احساسات همسر را درك كند.
اين روانشناس اضافه مي‌كند: زنان باردار مي‌بايست تغذيه مناسبي داشته باشند و خوب استراحت كنند زيرا بچه‌دار شدن يكي از بزرگترين تغييرات زندگي يك زن است و براي كنار آمدن با اين تغيير نياز به حمايت فاميل، دوستان و اطرافيان است.
افسردگي مادران و پرخاشگري كودكان در آينده
دكتر مهين اسلامي‌شهر بابكي فوق‌تخصص روان پزشكي كودك و نوجوان در اين رابطه مي‌گويد: وقتي سن فرزندان، پايين است،احتياج به مراقبت بيشتري از جانب مادران وجود دارد اگر مادر در دوران بارداري يا بعد از زايمان، دچار افسردگي شود و نتواند مراقبت‌هاي لازم را از فرزندش انجام دهد باعث مي‌شود كودكان مستعد مشكلات رفتاري و ضداجتماعي مانند پرخاشگري شوند. مادراني كه دچار افسردگي هستند بطور ژنتيكي، فرزندان شان، دچار اين اختلال خلقي مي‌شوند در نتيجه يكي از علائم افسردگي در كودكان و نوجوانان پرخاشگري و مشكلات رفتاري است.
اين روانپزشك با تأكيد بر اين مطلب اضافه مي‌كند: به عبارتي افسردگي مادر از دو طريق باعث بروز و يا تشديد مشكلات رفتاري فرزندان مي‌شود نخستين عامل كاهش نظارت مادر در تربيت فرزندان و غفلت از نيازهاي رشدي كودكان از جمله نيازهاي هيجاني، اجتماعي، جسمي و شناختي است.
دومين عامل ارث بردن افسردگي است. كودكاني كه گرفتار پرخاشگري مي‌شوند ممكن است مبتلا به اختلالات روانپزشكي ديگر مثل اختلال بيش‌فعالي و كمبود توجه، اختلال رفتار مقابله‌جويانه، اختلالات اضطرابي، اختلالات خلقي از جمله افسردگي شوند كه هركدام از اين اختلالات در فرزندان و مادران افسرده با علائم شديدتري بروز پيدا مي‌كند.
بنابر اين تشخيص بموقع و درمان بيماري‌هاي والدين بخصوص افسردگي مادر، از بروز و يا تشديد مشكلات رفتاري كودكان بطور جدي جلوگيري مي‌كند.
مادران باردار به دليل كم‌تحركي و بي‌حالي، فعاليت كمتري داشته و به همين دليل گرفتار مشكلات رواني متعددي مي‌شوند. دكتر محمود متين متخصص زنان و زايمان در اين رابطه مي‌گويد: يك زن باردار مدام در ذهنش افكاري را مي‌پروراند كه اين افكار باعث استرس و نگراني مي شود. به عنوان مثال او فكر مي‌كند نوزادش چگونه خواهد بود؟ رشد نوزادش به چه صورت است؟ آيا نوزادش طبيعي است يا خير؟ و سؤالات ديگر...
از يك سو، اين افكار ناراحت‌كننده، زنان باردار را آزار مي‌دهد و از سوي ديگر هم او علاقه‌مند به بچه‌دار شدن است و به دليل روحيه ضعيف، گاهي افسردگي در او شدت مي‌گيرد.
دكتر مريم پوررضا متخصص زنان و زايمان در اين رابطه مي‌گويد: وقتي هورمون استروژن و پروژسترون از جفت ترشح شده و ميزان آن در بدن مادر بيشتر مي شود، در مادر حالت تهوع ايجاد مي‌كند و بزرگ شدن تدريجي جنين و كم‌تحركي مادر، فشار خون، مسموميت حاملگي و مسائل ديگر مشكلات روحي و رواني براي مادر به همراه دارد.
البته فكر حاملگي در زنان، علائم ويار حاملگي را باعث مي شود. بسياري از زنان قبل از اين كه جواب تست بارداري و آزمايش‌هاي مربوطه را بگيرند و مطمئن شوند كه باردار هستند يا نه؟! ممكن است به دليل تلقين حس بارداري دچار اين حالت‌ها و علائم شوند.
بطور قطع افسردگي دوران بارداري، منجر به مرگ جنين و زايمان زودرس نمي شود بلكه مادران افسرده ممكن است به دليل نداشتن تغذيه مناسب و مصرف نكردن مواد غذايي كافي و گوشه‌گيري دچار سوءتغذيه شوند و اين مسئله در رشد جنين آنها تأثيرگذار باشد و در نتيجه نوزادان اين مادران، كم‌وزن متولد مي‌شوند.
ورزش در دوران بارداري
دكتر مريم رامشت روانشناس در رابطه با ورزش كردن و تأثيرات آن، مي‌گويد: ورزش تأثير بسيار زيادي بر سلامتي مادر و جنين دارد و در دوران بارداري مفيد است زيرا باعث مي شود نوزاد راحت‌تر و با كمترين درد زايماني متولد شود. البته ورزش‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه به مادر و جنين آسيب وارد نكند و در روحيه مادر تأثير بسزايي دارد.
دكتر محمود متين نيز مي‌گويد: ورزش‌هايي مانند پياده‌روي، شنا و يوگا تا حدي زيادي در روحيه مادر تأثيرگذار و مثبت است و به علاوه استرس را پايين مي‌آورد.
پياده‌روي ساده‌ترين و بي‌ضررترين ورزش براي زنان باردار است.
حتي تا ماه‌هاي آخر هم زنان باردار مي‌بايست پياده روي كنند، ورزش شنا هم براي مادران باردار بسيار مناسب است، البته منظور از شنا انجام حركات سخت در آب نيست بلكه ايستادن در آب و راه رفتن در آن توصيه مي‌شود. اين حركات آرام، عضلات شكم را تقويت كرده و عضلات بدن مادر براي زايمان او را آماده‌تر مي‌كند ولي بايد به اين نكته توجه داشت كه آب استخر نبايد خيلي سرد باشد.
دكتر مريم پوررضا با تأكيد بر ورزش در دوران بارداري مي‌گويد: «يوگا ورزش مناسبي براي دوران بارداري است و زنان باردار مي بايست تاحدي ورزش كنند كه خسته نشوند و بهتر است در كلاس‌هاي مخصوص ورزش‌هاي بانوان شركت كنند، تا به بهتر نفس كشيدن مادر كمك شود و به علاوه اين تمرينات ورزشي كمك مي‌كند تا زايمان كم درد و راحت‌تر انجام گيرد.»
تمرينات ورزشي نه تنها به سلامت جسمي مادر كمك مي‌كند بلكه انگيزه خويشتن دوستي را در او بالاتر برده و از اين رو مادر كمتر گرفتار ناراحتي‌هاي خلقي مثل افسردگي مي شود.
با پائين آمدن خلق افسرده مادر ناقل‌هاي شيميايي و هورمون‌هاي مترشحه هنگام افسردگي نيز به جنين كمتر انتقال يافته و در نتيجه كودك پس از تولد مشكلات خلقي و رفتاري كمتري خواهد داشت.

روزنامه ايران - دوشنبه ۲۳ فروردين ماه ۱۳۸۹- صفحه ۱۶

 تاریخ درج مطلب :  25/01/89  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©