صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
من با تو بزرگ می شوم ... پدر

 

بررسی نقش پدر در تربیت کودک

من با تو بزرگ می شوم ... پدر

 

با تولد کودک ، شما یک خانواده 3نفره خواهید شد و از این پس همه چیز با گذشته متفاوت خواهد بود . شوهر شما دیگر نه فقط شریک زندگیتان ، بلکه همراه و متحد شما در این مرحله جدید یعنی پدر و مادر شدن است و کودک به همان اندازه که به شما تعلق دارد ، به او نیز متعلق است.

روابط خانوادگی جا افتاده شما نیز به صورتی ظریف تغییر می کند ، به این معنا که دیگر شما صرفا پسر یا دختر کسی نیستید، بلکه پدر یا مادر شده اید و زندگی جدیدی وابسته به شماست .

اغلب در روزهای پس از تولد کودک ، آن که از همه سردرگم تر است ، پدر جدید است و به همان اندازه که شما به حمایت او نیاز دارید ، او نیز به حمایت شما نیاز دارد . با یکدیگر درباره احساسات خود صحبت کنید و بگذارید او در مراقبت از کودک مشارکت کند . شاید او بگذارید او در مراقبت از کودک مشارکت کند . شاید او در مراقبت از کودک مضطرب تر از شما باشد ، اما بزودی اطمینان بیشتری خواهد یافت .

روزهای نخست پس از تولد کودک ، همچون کلاف درهم پیچیده ای از احساسات متضاد خواهد بود . احساس غرور و شعف زایدالوصف از پدر بودن ، نگرانی در مورد همسر و مراقبت از کودک ، همه و همه کار را برای او دشوارتر خواهد کرد. پس از آن که کودک بزرگ تر می شود و به مرحله تربیت رفتاری می رسد ، کار از این هم برای پدر سخت تر خواهد شد ، چرا که اکثر نیازهای نوزاد در حد نیازهای جسمانی است و بخش عمده نیاز عاطفی او نیز به طوری غریزی از جانب مادر تأمین خواهد شد ، ولی با بزرگ تر شدن کودک و رسیدن او به مرحله تربیتی نقش پدر بسیار پررنگ تر خواهد شد.

اساساً در خانواده های سنتی و قدیمی و خانواده های جدید ، نقش هایی که افراد به عهده دارند، با یکدیگر متفاوت است.  در خانواده های سنتی ، پدر نقش اساسی و حیاتی خانواده را به عهده داشت و مدیر تولید خانواده بود و محل زندگی و محل کارش به هم نزدیک بود . بنابراین نظارت بیشتری بر خانواده داشت ، اما امروز تغییرات زیادی در نقش افراد خانواده به وجود آمده است ، محل کار و زندگی از هم دور شده اند و عملاً پدر نمی تواند مدت زیادی را با خانواده و فرزندان سپری کند.

وظیفه پدر ، پیش از تولد کودک آغاز می شود ، درست همانند مادر ، این تفکر نادرست است که در دوران بارداری ، مادر باید به تنهایی پذیرای کودک باشد و تا وقتی که کودک به دنیا نیامده ، پدر هیچ مسئولیتی در قبال او ندارد.

توصیه های زیر به پدران کمک می کند تا قبل از تولد نوزاد ، پیوند بیشتری با نوزاد و همسر خود داشته باشند :

بهترا ست پدر هر روز با مادر و کودک صحبت کند . برخی از پژوهشگران معتقدند که جنین صدای پدر را بهتر از صدای مادر می شنود ، زیرا فرکانس صدای مردانه پایین تر از فرکانس صدای زنانه است و مایع آمنیوتیک که جنین درون آن شناور است ، صداهای با فرکانس پایین را بیشتر می گیرد.

همراه شدن دستان گرم پدر روی شکم مادر و گفتگوی صمیمانه او با جنین ، باعث ایجاد دلبستگی و دلگرمی زیاد می شود .

در انتخاب محل تولد و نام کودکتان مشارکت کنید .

چند پیشنهاد برای بعد از تولد :

-         در این زمان همسرتان بیش از هر زمان دیگر به حمایت روانی و عاطفی شما نیاز دارد. بکوشید به کارهای کودکتان بیشتر رسیدگی کنید.

-         چند ساعتی کودک را به بیرون از خانه ببرید تا همسرتان فرصتی پیدا کند که به کارهای شخصی خود برسد.

-         به همسرتان کمک کنید تا دچار عوارض بی رمقی و افسردگی پس از زایمان نشود .

-         از کمک دیگران برای رسیدگی به امور خانه بهره بگیرید

  • نقش پدران در تأمین بهداشت روانی کودک

-         هنگامی که از کودک دور هستید ، نشانه هایی از خود به جا بگذارید ، مثلاً عکس هایی از خودتان یا نوارهایی با صدای خودتان ، که شعر یا داستانی را برای کودک خوانده اید ، برایش به جا بگذارید .

-          از محل کارتان مرتب تلفن بزنید و با او صحبت کندی .

-         در زمان عدم حضور مادر با کودکتان پدرانه بازی کنید ، بازی هایی را انتخاتب کنید که با آنچه در حضور مادرش با او انجام می دهید ، تفاوت داشته باشد. این کار باعث می شود که کودک خصوصاً در سال های اول زندگی که نسبت به غیبت مادرش بسیار حساس است ، راحت تر بتواند مراقبت شما را بپذیرد.

-         گاهی پدران تنها موقعی مراقبت از کودکشان را به عهده می گیرند که دیگر برای مادر توانی نمانده یا کودک در حال گریه و کج خلقی است . بهتر است پدارن همیشه و در در سرحالی کودک نیز از او مراقبت کنند.

-         هنگامی که پدران مراقب کودک هستند ، احتمال پیش آمدن حوادث بیشتر است این به دلیل بی مبالاتی پدران نیست ، بلکه اکثر پدران با رفتارهای ناگهانی کودک نا آشنا هستند . افتادن کودک از روی میز یا تخت ، شایع ترین اتفاقی است که هنگام تعویض پوشک کودک رخ می دهد . بنابراین بیشتر مراقب باشید.

-         با کودکتان چشم در چشم حرف زده و برایش آواز بخوانید .

-         بردن کودک به حمام ، برای برقراری ارتباطی گرم و صمیمانه موثر است .

-         کودک را نوازش کرده و بدنش را ماساژ دهید.

-         در سنین 6 تا 9 ماهگی کودکان شروع به سینه خیز یا بالا رفتن می کنند . روی زمین دراز بکشید و کودکتان را نزدیک خود قرار دهید ، یک اسباب بازی جالب آن طرف خود بگذارید و کودک را تشویق کنید که با بالا رفتن از شما به اسباب بازی برسد.

-         وقتی کودک در 9 تا 12 ماهگی شروع به راه رفتن میکند ، تمایل زیادی دارد که از حمایت پدر در راه رفتن بهره مند شود . با استفاده از هر دو دست در حالی که دستان کودک را در جلوی خود گرفته اید ، این کار را شروع کنید.

-         اجازه دهید که کودکتان طریقه درست گفتگو را از شما تقلید کند . تلفظ کودک را با تکرار کلمات تصحیح کنید نه با غلط گیری مستقیم .

-         برای کودکتان کتاب بخوانید .

-         ارزش های صحیح را به کودکان بزرگ تر بیاموزید.

-         مراقب روابط اجتماعی کودک خود باشید و تا حد امکان او را به ایجاد رابطه با کودکانی سوق دهید که رفتار آنها با ارزش های خانوادگی شما سازگاری داشته باشد .

-         سعی کنید علایق و توانایی های کودک خود را بشناسید.

-         تربیت مبتنی بر عشق داشته باشید و کودک را متوجه کنید که او را تربیت می کنید چون عاشقش هستید.

-         در سنین 7 تا 12 سالگی وابستگی کودک به همسن و سالان خود بیشتر می شود و لازم اسن که پدران کاملاً مراقب آنچه کودک از دیگران می آموزد ، باشند. هر چه کودک مشا بیشتر اب بچه های دیگر در تماس باشد ، شما باید تماس خود را با او بیشتر کنید.

-         شرایطی را به وجود آورید که کودک شما مجال بروز نقاط قوت خود را پیدا کند.

-         کودکتان را تشویق کنید که دوستانش را به خانه دعوت کند.

-         مربی روزشی کودکتان بشوید تا توانایی ها و ضعف های او را بشناسید.

-         اهمیت تأیید پدران برای کودک را دست کم نگیرید و همیشه در دسترس کودک باشید.

سخن آخر این که پدر یا مادر خوبی برای کودک بودن کار بسیار دشواری است ، زیرا معمولاً والدین گرفتار وظایف روزمره مربوط به بزرگ کردن کودکشان و فراهم آوردن شرایط مساعد زندگی برای او می شوند و بنابراین نمی توانند نمای بزرگ تری را که در پیش روی آنهاست و همان جنبه ها و ابعاد مختلف تربیتی و رفتاری در ارتباط با اوست ، را ببینند ، قسمتی از وظیفه ما به عنوان پدر یا مادر این است که روح بزرگی را که در روزمرگی ها گرفتار است و نوری را که در درون کودک وجود دارد ، ببینیم. برای مثال نقاشی های کودک شاید تصویری از آگاهی در حال شکوفا شدن او را به شما بنمایاند. ما همچنین وظیفه داریم به کودک ، تجربیات روحانی را در دنیای مادی روزمره نشان دهیم و به این ترتیب سبب تحول و شکوفایی کودک خود در جریان این فرآیند شویم.

پدر یا مادر بودن انرژی بسیار زیادی را می طلبد. باید به خودمان سخت نگیریم و در مورد کمبودهایمان بردبار باشیم و در خصوص رشد خود به عنوان پدر یا مادر با خودمان مهربان باشیم و زیاد از خود ایراد نگیریم.

لازم است همواره انرژی خود را تجدید کنیم ، در غیر این صورت بداخلاق ، بی حوصله و مجادله گر خواهیم شد. بنابراین باید به اندازه کافی استراحت کنیم ، بخصوص وقتی بچه ها کوچک تر هستند . البته همه ما بهترین چیزها را برای کودکان می خواهیم ولی خیلی از کسانی که برای اولین بار پدر یا مادر می شوند ، اطلاعات زیادی درباره وظایف خود یا چگونگی تربیت کودکان نمی دانند و خیلی وقت ها مجبور می شوند به تدریج که پیش می روند ، یاد بگیرند و این موضوع ناراحت کننده است .

با این همه ، این تجربیات فرصت های فراوانی برای رشد شما به عنوان پدر یا مادر علاوه بر رشد کودکتان فراهم می کنند . به عنوان نخستین آموزگار کودک ، شما باید حتماً فضایی مملو از عشق و صمیمیت ، نظم و آرامش ، علاقه و اشتیاق که همگی برای رشد او حیاتی هستند ، مهیا کنید.

کسی از شما انتظار ندارد با کودک خود در حد یک کارشناس برخورد کنید . تنها انتظاری که از شما می رود این است که شیوه جدیدی بیابید تا قادر به در نظر گرفتن تمامی جنبه های رشد کودک ، اعم از جسمانی ، احساسی ، عقلی یا روحانی باشید. بنابراین به کودک خود کمک می کنید تا با چالش های دنیای متغیر رو به رو شود و بهترین ثمره را از زندگی خود برگیرد.

نکته مهم این است که به یاد داشته باشید کودک استثنایی شما یک بزرگسال کوچولو نیست و از او توقعات و انتظاراتی در حد خودش و توانایی هایش داشته باشید.

باید بدانید که نحو تفکر ، استدلال احساس یا درک او از جهان و محیط پیرامونش همانند شما نیست.

مرکز توجه بیشتر کودکان تا 7 سالگی ، بدن آنهاست . کوکان در این سن به سرعت در حال رشد هستند و نیاز به جنبش و ورزش دارند. به یاد داشته باشید که کودک شما عمدتاً از طریق نمونه و تقلید می آموزد.

به علاوه ، نظم و تکرار حاصل از کارهای روزمره عناصر اساسی در دنیای سالم کودک خردسال هستند و سبب ایجاد حس امنیت و اعتماد می شوند. فرزند شما اطلاعات را بدون هر گونه تغییری می گیرد و به همین دلیل باید به چگونگی محیط زندگی او وقایعی که برای او رخ می دهد دقت کنید.

 لازم است تعادلی بین تحریک حواس کودک و محافظت از آنها برقرار کنید . تأثیر یک محرک مصنوعی مثل تلویزیون و فیلم ها بر ذهن کودک کاملاً با تأثیر صدا ، توجه و مراقبت شما فرق دارد. باید درک کنید که هر چیزی در زندگی کودک شما چنان عمیق جذب ذهن او می شود که ممکن است پس از تغییر شکل یافتن مجدداً در بازی های خلاق او تجلی کند . بنابراین بازی خلاق برای کودک حکم غذا و آب را دارد و لازم است با اختصاص وقت و فراهم کردن لوازم مناسب برای این نوع بازیها ، کاری کنید که کودکتان بتواند با تقلید هر آنچه که برایش رخ می دهد از طریق بازی کردن ، راه خود را در زندگی روزمره پیدا کند. شکوفا کردن جوشش طبیعی تخیل و خلاقیت ، یکی از بزرگ ترین هدیه هایی است که می توانید به کودکتان بدهید. پس بکوشید پدر خوبی برای دلبندتان باشید.

روزنامه جام جم شماره ۳۶۰ تاریخ درج مطلب :  14/11/88  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©