صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
میانه خانواده های ایرانی با مشاوره خوب نیست

 

مـیــانــه خـــانــواده هـــای ایـــرانـــی بــــا مـــشـــاوره خـــــوب نــیــســـت 

 

گروه اجتماعی – برخی از کارشناسان مسائل خانواده معتقدند که بنیان خانواده را باید با استفاده از شیوه هایی از جمله مراجعه و بهره مندی ، از مشاوره محکم ساخت . این در حالی است که به گفته کارشناسان در جامعه ما مراجعه به مشاور در حد بسیار پائینی است و نگاه مثبتی به آن وجود ندارد.

وضعیت خانواده در کشور ما با کشورهای توسعه یافته غربی تفاوت هایی دارد و اگر نظریه پردازان قاره سبز هشدار می دهند که خانواده ها و ارتباطات آنها سست شده و در حال تغییر شکل است ، این هشدارها مختص خود آنهاست و درباره کشور ما مصداق و درباره کشور ما مصداق ندارد . از نظر کارشناسان مسائل خانواده ، بنیان خانواده در ایران به پشتوانه فرهنگ غنی ایرانیان و آموزه های دینی همچنان محکم و پایدار است . این اظهار نظرها به این معنی نیست که مشکلاتی نداریم . موضوع این است که برای رفع مسائل موجود راه هایی از جمله مشاوره وجود دارد اما استفاده از این شیوه ها هنوز در میان خانواده ها جانیفتاده و جدی گرفته نمی شود. با این وجود نمی توان مشکلات موجود را حمل بر سست بودن پایه های خانواده در کشور کرد. از سویی نباید این مسائل را دست کم گرفت بلکه باید آنها را شناخت و از راه های مناسب برای رفع آنها استفاده کرد. آرمین دخت احمدی ، روان شناس ، در این باره می گوید : « مشاوره قبل و بعد از ازدواج یکی از بهترین کارها برای تحکیم خانواده است ، متأسفانه وضعیت گرفتن مشاوره در جامعه آنچنان مثبت نیست و حتی جوانان نیز قبل از ازدواج به مشاور مراجعه نمی کنند تا با آگاهی ، همسران خود را انتخاب کنند . وی تأکید می کند : « مسئولان باید زمینه های فرهنگی را در جامعه برای استفاده از مراکز مشاوره افزایش دهند و تا زمانی که این موضوع در جامعه درونی شود ما همچنان شاهد خانواده هایی هستیم که زوجین اکثراً با یکدیگر تفاهم نخواهند داشت . »

  •  خانواده ایرانی ، همچنان مستحکم و مسلط

خانواده ایرانی هنوز نهادی مقدس ، فرهنگساز و پایه است که سایر نهادهای اصلی دیگر وصل به آن هستند. دکتر علیرضا شریفی ، جامعه شناس در این باره با بیان این که هنوز خانواده ایرانی یگانه مأمن و پناهگاه اصلی افراد جامعه است ، می گوید : « شکل مسلط خانواده در ایران ، هسته ای و متشکل از پدر ، مادر و فرزندان است که معمولاً در مسائل اقتصادی استقلال دارند . » وی با بیان این که در خانواده های ایرانی به نوعی تعدیل در تقسیم قدرت صورت گرفته است ، می افزاید : « نظام خانواده در 50 سال قبل بر محور مرد قرار داشت و پس از آن پسر بزرگ خانواده و به ترتیب فرزندان ذکور صاحب این قدرت بودند، اما امروزه همین هرم قدرت تعدیل شده و زنان با مردان در تصمیم گیری ها شریک شده اند ، اما همچنان مردان ( البته با مشورت زنان ) تصمیم گیرنده هستند . دکتر شریفی با اشاره به اظهارات برخی مبنی بر سست شدن بنیان های خانواده در ایران تأکید می کند : « مطالبات پژوهشی نشان می دهد که هنوز نظام خانواده در ایران به شدت مسلط ، محکم و مقدس است و در حقیقت بسیاری از مناسبات اجتماعی ، در خانواده انجام می شود . »

وی همچنین طلاق و آسیب های اجتماعی را شاخصی برای سست شدن بنیان خانواده ندانسته و اظهار می کند : « این که آسیب های اجتماعی در سست شدن خانواده ها نقش دارد ، تا حدی صحیح است ، اما آمار آن آنقدر بحرانی نیست که بتوان گفت موجب فروپاشی بنیاد خانواده شده است . » وی توضیح می دهد : « در شرایطی که خانواده های ایرانی مانند جامعه ما دوران گذاری از نیمه سنتی به نیمه مدرن سپری می کنند ، پدیده هایی مثل طلاق و نگرانی از رشد آن در جامعه مشاهده می شود و در اصل شرایط کنونی جامعه بازتابی از جایگاهی است که در آن قرار دادیم ( دوران گذار) و این به معنای سست شدن خانواده ایرانی نیست، بلکه هنوز خانواده ایرانی مهمترین رکن نهادی جامعه و موجب رشد سرمایه گذاری در کشور است . » 

  •  تحکیم بنیان خانواده با افزایش آگاهی بانوان

با این وجود برخی صاحبنظران بر این باورند که با گسترش سواد آموزی ، ورود دختران به دانشگاه ، فراهم شدن زمینه اشتغال برای بانوان و آگاهی زنان از حقوق خود ، بنیان خانواده ایرانی نسبت به گذشته محکم تر شده است .

دکتر فربد فدایی ، روانشناس در این باره معتقد است : « با بالا رفتن تحصیلات افراد، آگاهی زنان و مردان نسبت به ازدواج تغییر پیدا کرده است . زنان از حقوق خود آگاهی بیشتری پیدا کرده اند و در نتیجه هم اکنون در اکثر خانواده ها زنان و مردان همراه اند و نقش مکمل یکدیگر را ایفا می کنند ، این در حالی است که در گذشته جنبه فرماندهی مردان و فرمانبری در خانواده بیشتر از حال بوده است . »

وی با اشاره به این که میزان ازدواج های همدلانه که دختر و پسر یکدیگر را بشناسند ، نسبت به ازدواج های سنتی بیشتر شده است ، اظهار می کند : « برخی افراد با ملاک قرار دادن آمار طلاق ، اعلام می کنند که بنیان خانواده های ایرانی محکم نیست ، این در حالی است که در ایران از هر 100 ازدواج فقط 5 ازدواج به طلاق منجر می شود و این آمار نگران کننده نیست . بنیان خانواده های ایرانی با توجه به افزایش آگاهی زنان و مردان نسبت به یکدیگر ، بهتر می شود . » 

  •  فرد گرایی افراطی گریبان خانواده های ایرانی را گرفته است

مهم ترین آسیبی که امروز بنیان خانواده های ایرانی را تهدید میکند، فرد گرایی افراطی درون خانواده است ؛ این که هر عضو فارغ از دیگری فقط به فکر پیشرفت و منفعت خود باشد ، زنگ خطری است که نهاد خانواده امروز را نشانه رفته و موجب تزلزل در تحکیم آن شده است . محمد باقر علیزاده اقدم ، جامعه شناس در این باره با بیان این که فردگرایی افراطی ریشه در فرهنگ غربی دارد ، می گوید : « نهاد خانواده در غرب علاوه بر این که اهمیت معنوی خود را از دست داده ، به نهادی تک کارکرد تبدیل شده است که بیشتر کارکردهای خود را خارج از محیط خانواده و به شکل دیگر تأمین می کند . این مسئله نه تنها موجب از بین رفتن تحکیم خانواده های غربی شده ، که فردگرایی افراطی را در آنها غالب کرده است ، علیزاده اقدم می گوید : « نهاد خانواده برای حفظ خود کارکردهای متعددی از جمله اجتماعی کردن فرزندان ، تأمین معاش ، کسب درآمد و آموزش دارد که اگر این کارکردها کاهش یابد ، موجب لاغر شدن این نهاد مهم می شود و این مسئله ای است که امروز گریبان جوامع صنعتی و مصرف را گرفته چرا که بسیاری از کارکردهای ویژه خانواده به نهادهای دیگر واگذار شده و خانواده بر این اساس عریان به نظر می رسد . » این جامعه شناس البته راه پیشگیری بیماری « فرد گرایی افراطی » درون خانواده ها را در برنامه ریزی طولانی مدت و مشارکت همگانی سازمان ها بر می شمرد و می گوید : « سازمان ها باید با تمرکز بر محور ارزشمداری در خانواده ها ، فرهنگ ملی و اسلامی را در آنها پررنگ کرده و در کنار آن کارکردهای مرده را درون خانواده ها احیا کنند . » وی تقویت روابط عاطفی و خویشاوندی را نیز در حفظ استحکام بنیان خانواده ایرانی موثر می داند و می افزاید : « ما نباید اجازه دهیم نهاد خانواده به خانوار تغییر پیدا کند ، چرا که ارزش نهاد مقدس خانواده بسیار بالاتر از زندگی کردن زیر یک سقف ، خوابگاه ، مکان استراحت و رستوران است . »

 

روزنامه ایران، صفحه 4 ، شماره 4401

 

 تاریخ درج مطلب :  14/11/88  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©