صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
ازدواج و همسرگزيني

ازدواج و همسرگزيني

اعظم پورنگ نيا

مشاور ازدواج و تحكيم خانواده

دفتر مركزي: تهران


 

آرايش عروس و داماد با بهترين طرح هاي ماهواره اي

سفره عقد با زيباترين مدل ها

تزئين ظرف حنابندان

باغ و تالار با 15 نوع غذا و سالاد

تزئين اتومبيل عروس و داماد

و ...

 

هزاران آرايش و تزئين و هياهو براي يك شب. اصل ماجرا در اين ظاهرسازي و تشريفات گم شده ، اصل ماجرا كه زندگي يك دختر و يك پسر براي تمام عمر است. همه ي حرف هايي كه براي تشكيل زندگي دو جوان زده مي شود اين است كه مراسم خواستگاري و ازدواج چگونه برگزار شود ؛ حتماً پسر مهريه سنگين متقبل شود و دختر نيز جهيزيه بي نظير با خود بياورد. پسر به تعداد سال تولد دختر يا سال وصلت، سكه مهريه قرار دهد و دختر هم تمام وسائل زندگي را بدون كم و كاست به خانه مرد ببرد . يا چنان دو جوان عاشق و شوريده مي شوند كه بدون سنجش و شناخت يكديگر و بي چون و چرا ازدواج مي كنند. بينشي موجود نيست جز اينكه اگر خانواده دو طرف بخواهند به فرزندان شان آگاهي بدهند به پسر مي گويند گربه را دم حجله بكش و به دختر مي گويند از اول، حرف حرف خودت باشد.

 

ازدواج ِ منطقي بر اساس انتخاب عاقلانه و زندگي عاشقانه كه مبتني بر دو عنصر عشق و عقل است صورت مي گيرد.

 

ما براي كوچك ترين كارهاي اقتصادي و تصميمات ساده ي زندگي مان مشورت مي كنيم ، آموزش مي بينيم و پيش آگاهي مي گيريم ولي در مورد ازدواج نياز به مشاوره و آموزش را حس نمي كنيم. هنوز براي جوانان ما تبيين نشده كه ازدواج مانند خريد لباس نيست تا پس از مدتي، كنارش بگذارند. روزانه انسان هاي زيادي در جستجوي جفت مناسبي مي باشند، انسان هاي زيادي عاشق مي شوند، بعضي با شادماني وصلت مي كنند و تعدادي به طور غم انگيزي جدا مي شوند. ناآگاهي، آن ها را از هم جدا مي كند. در حالي كه ازدواج پايدارترين و موثرترين وسيله حفظ ويژگي هاي فرهنگي و عامل انتقال آن به نسل هاي آينده است.

ازدواج اگر بر مبناي منطق و سنجيدگي نباشد، اولين رخداد آن نارضايتي زن و مرد است و در نتيجه ناامني در فضاي خانواده. ازدواج ِ منطقي بر اساس « انتخاب عاقلانه » و « زندگي عاشقانه » كه مبتني بر دو عنصر عشق و عقل است صورت مي گيرد.

 

 

 

 

شرايط همسرگزيني بهتر:

مسئوليت پذيري

كسي كه مي خواهد ازدواج كند بايد مسئوليت ازدواج را احساس كند و توانايي پذيرش مسئوليت ديگران را داشته باشد. از لحاظ روحي قادر به كنترل احساسات خود، خشم و اندوه اش باشد و حقوق شريك زندگي اش را بشناسد.

يك زوج خوشبخت در فكر خوشحال كردن يكديگرند حتي پس از سال ها زندگي در حالي كه اكثر جوانان ما در ازدواج هدف هاي شخصي خود را دنبال مي كنند.

يك زوج خوشبخت در فكر خوشحال كردن يكديگرند حتي پس از سال ها زندگي در حالي كه اكثر جوانان ما در ازدواج هدف هاي شخصي خود را دنبال مي كنند. مي شنويم كه فلان خانم خوشبخت است چون شوهرش بدون اجازه او آب نمي خورد و نمي شنويم كه خوشبخت است چون همسرش با او رفيق است. براي ازدواج شخص بايد از سلامت رواني برخوردار باشد. يك فرد عصبي ، پرخاشگر يا افسرده هرگز نمي تواند يك خانواده را خوشبخت كند بلكه باعث ايجاد مشكل در ديگران نيز مي شود. در يك ازدواج موفق زن و مرد بايد كشش عاطفي نسبت به همديگر داشته باشند و تناسب هايي را به شرح ذيل در نظر بگيرند:

 

سطح طبقاتي

وقتي دو خانواده فاصله طبقاتي دارند ورزش ، پوشش ، خوراك و مسافرت شان با هم متفاوت است.

ازدواج خانواده هاي داراي اختلاف طبقاتي ممكن است انواع حقارت ها، خود كم بيني ها ، مشكلات روحي و اختلافات فكري را به همراه آورد.

 

سطح تحصيلات

زن و شوهري كه از نظر تحصيلات متناسب هم باشند همديگر را بهتر درك مي كنند و زبان يكديگر را    مي فهمند.

 

باورهاي ديني

افرادي مي توانند با يكديگر خوب زندگي كنند كه باورهاي ديني و ايدئولوژيك مشابهي داشته باشند، در غير اين صورت با بحث ها و گفتگوهاي بي حاصل براي ايجاد اشتراكات ، موجب فرسايش ذهني هم مي شوند.

 

واكنش هاي هيجاني

زن و مردي خوشبختند كه واكنش هاي هيجاني يكساني داشته باشند. وقتي موضوعي يكي از آن ها را شاد  مي كند ديگري را هم شاد كند.

 

شغل

پول براي زندگي لازم است ولي خوشبختي با پول به دست نمي آيد و نيازهاي ارضا نشده با پول قابل خريداري نيستند. شغل مناسب لازم است تا خانواده به طور نسبي از نظر اقتصادي تامين شود.

 

سن ازدواج

سن كم در بيشتر موارد ازدواج را ناموفق مي كند. براي كاهش مشكلات فكري نيز بهتر است زن ها حداقل 3 تا 6 سال از مردها جوان تر باشند.

 

دوره انتظار يا نامزدي

چنانچه دختر و پسر توسط ديگران با يكديگر آشنا شوند بهتر است زماني را به عنوان نامزدي يا دوره انتظار داشته باشند تا با خلق و خو و روحيات يكديگر بيشتر آشنا شوند.

 

 

اكثر جواناني كه ازدواج شان به تاخير مي افتد در اضطراب به سر مي برند و به مرور اضطراب شان عميق تر و شديد تر مي شود و هرچه سن و سال آن ها بالا مي رود اين اضطراب ها به افسردگي تبديل مي گردد، برخي از افراد داراي رفتارهاي انفعالي شده يا ارزش هاي رفتاري خود را از دست مي دهند.

در جوامع شهري سن ازدواج بيشتر شده است و جوانان به دلايل مختلف رغبت كمتري به ازدواج دارند. عواملي مانند معاشرت آزاد، فقر، بيكاري، اشتغال به تحصيل، تشريفات مراسم ازدواج، آمار بالاي انحرافات و در پي آن اعتماد اجتماعي پايين موجب كاهش آمار ازدواج يا شكل گيري ازدواج هاي نامتناسب، غير صادقانه و ناپايدار شده است.

اكثر جواناني كه ازدواج شان به تاخير مي افتد در اضطراب به سر مي برند و به مرور اضطراب شان عميق تر و شديد تر مي شود و هرچه سن و سال آن ها بالا مي رود اين اضطراب ها به افسردگي تبديل مي گردد، برخي از افراد داراي رفتارهاي انفعالي شده يا ارزش هاي رفتاري خود را از دست مي دهند كه گاهي نيازمند درمان هاي روانشناختي و كمك هاي حمايتي مي باشند.

 

در جامعه ما كه روابط دختر و پسر تعريف درستي ندارد و پيدا كردن شريك مناسب زندگي نيز ممكن است ميسر نباشد لازم است مكان هايي مطمئن و مناسب براي آشنايي و تفاهم دخترها و پسرها به وجود آيد.

فاصله تولد تا مرگ زندگي نام دارد. بين اين دو اتفاقات فراواني براي هر كس روي مي دهد كه ازدواج از جدي ترين آن ها است. پس با تدبير و انتخاب درست، جوانان بايد بزرگ ترين تصميم زندگي شان را اتخاذ نمايند.

 

در راستاي ايجاد زمينه ي مناسب براي ازدواج منطقي جوانان، هدف واحد مشاوره ازدواج و تحكيم خانواده خيريه امام رضا عليه السلام مهربان نيز راهنمايي افراد به سمت ازدواجي موفق و متناسب با ويژگي هاي خاص هر يك و انتخابي آگاهانه و درست است. به اميد اينكه در آينده شاهد خانواده هايي با استحكام بيشتر همراه با مهر و محبت در كشور عزيزمان باشيم.تاریخ درج مطلب :  21/07/87  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©