صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
چربی ها

چربی ها


این مواد پرکالری ترین دسته مواد غذایی هستند . از سوختن هر 1 گرم در بدن حدود 9کیلو کالری انرژی آزاد می شود . چربیها در ساختار سلولی بدن نقش مهمی دارند از جمله در ساختن دیواره سلولها به خصوص سلولهای مغزی نقش دارند . از طرف دیگر چربی ها تنها مواد غذایی هستند که بدن بطور طولانی مدت و به مقدار زیاد می توانند ذخیره شوند . یعنی در گرسنگی های طولانی مدت و در روزه داری بدن کمبود مواد غذایی خود را از ذخیره چربیها تأمین می کند زیرا قند فقط به مقدار کمی به صورت ترکیبی به نام گلیکوژن عمدتاً در کبد ( حدود 75 گرم ) و مقداری هم در عضلات ( 300 تا 200گرم ) می تواند ذخیره شود که گلیکوژن کبد در مواقع نیاز به سرعت سوخته و تمام می شود ( در حد 30-60 دقیقه ) و گلیکوژن عضلات هم به طور کامل قابل استفاده نمی باشد مگر در شرایط خاص . لذا تنها منبع انرژی قابل ذخیره و قابل استفاده در گرسنگی های طولانی مدت چربی ذخیره شده در بافت ها می باشد .
اگر چربی ذخیره در بافت ها از مقدار معینی بیشتر شود باعث اضافه وزن و چاقی می شود که مشکلات فراوانی به همراه دارد .


چربیها به دو صورت مشاهده می شوند :
- چربیهای مرئی : مثل چربی موجود در کره ، دنبه و روغنهای گیاهی
- چربیهای نامرئی : مثل چربی موجود در شیر ، زرده تخم مرغ ، گردو ، بادام و ...


نقش چربی ها در بدن
چربی ها در بدن وظایف زیر را بر عهده دارند :
- منبع انرژی می باشند و در بدن تولید گرما می کنند
- اسیدهای چرب ضروری را تأمین می کنند ، سه نوع اسید چرب ضروری وجود دارند که ساختمان سلولها و رشد و نمو بدن نقش مهمی دارند ، چون در بدن ساخته نمی شوند باید از طریق غذا به بدن برسند .
- ویتامینهای محلول در چربی را تأمین می کنند . ویتامین K ، ویتامین E ، ویتامین D ، ویتامین A نیز محلول در چربی هستند . حذف چربی از غذا سبب کاهش این نوع ویتامین ها در بدن می شود .
- اثر سیر کنندگی دارند ، غذاهای چرب به علت آنکه دیر هضم می شوند در ایجاد سیری موثرند .


عملکرد چربیها :
1- تنظیم دمای بدن
2- ذخیره انرژی بدن
3- دخالت در جذب برخی مواد از جمله ویتامین ها
4- دخالت در تولید برخی هورمونها
5- بستر نرم و بالشتک مانند برای اندام های داخلی
6- موثر بودن در ساختمان غشای سلولی بخصوص بافت مغزی
7- موثر بودن در سیستم ایمنی بدن


در یک رژیم غذایی مناسب روزانه 30% انرژی مورد نیاز بدن بایستی از چربی ها تأمین شود ولی نکته مهم در مورد چربیها این است که چربی ها نیز انواع مضر و مفید دارند .


مواد سازنده چربی ها اسیدهای چرب هستند . اسیدهای چرب نیز به دو نوع ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند :
اسیدهای چرب غیر ضروری در بدن تولید می شوند ولی بدن قادر به تولید اسیدهای چرب غیر ضروری نیست و بایستی توسط غذاها به بدن برسند ( مثل امگا 3 و امگا 6 ) . اسیدهای چرب با هم ترکیب شده و چربیها را می سازند . ساختمان اصلی چربیها از کربن و هیدروژن می باشد . کربن عنصری 4 ظرفیتی و هیدروژن عنصری 1 ظرفیتی است . اگر تمام ظرفیتهای کربن با هیدروژن پر شده باشد چربی ایجاد شده چربی اشباع شده نامیده می شود که همان چربی جامد می باشد .

چربی های اشباع شده
چربی اشباع شده یا جامد بدترین نوع چربی می باشد زیرا باعث بالارفتن کلسترول خون شده و ایجاد گرفتگی عروق و مشکلات قلبی فراوان می کند . از طرفی مصرف چربیهای اشباع شده باعث سنگینی ، رخوت و سستی بدن می شوند . در یک رژیم غذایی مناسب حداکثر 10% انرژی مورد نیاز روزانه می تواند از چربیهای اشباع شده تشکیل شده باشد . ( سهم چربی ها کلاً 30% بود)


مواد غذایی حاوی چربی های اشباع شده عبارتند از :
- روغن های جامد ، چربی موجود در سس ها
- چربی موجود در لبنیات ، چربی موجود در شکلات
- کره و خامه ، چربی موجود در چیپس و پفک
- غذاهای سرخ شده در روغن ، چربی موجود در سوسیس و کالباس

چربی های اشباع نشده :
حال اگر فقط دوتا از اتم های کربن موجود در مولکول روغن هر کدام یک هیدورژن از دست بدهند و بینشان یک پیوند دوگانه ایجاد شود چربی اشباع نشده ، تک پیوندی حاصل می شود و اگر در ملکول چربی بیش از دو اتم کربن هیدروژن هایشان را از دست بدهند و بینشان پیوند دوگانه ایجاد شود چربی ایجاد شده چربی اشباع نشده چند پیوندی خواهد بود .
چربی های اشباع نشده در واقع چربی های خوب یا کم ضرر هستند که بایستی 20 تا 30 % کالری مورد نیاز شبانه روزی ما را تشکیل دهند .

 مواد غذایی حاوی روغن های اشباع نشده عبارتند از :
روغن زیتون ، روغن آفتابگردان ، روغن کانولا ، روغن هسته انگور ، روغن ماهی ، مغز گردو ، روغن کنجد و ...
چربی های اشباع نشده چربی های مفید می باشند . این چربی ها در عروق رسوب نمی کنند و در فعالیت های مغزی نقش مهمی دارند . در واقع هدف از بحث چربی ها معرفی این گروه از چربی ها است که مصرف آنها بایستی در رژیم روزانه ما به صورت فرهنگ درآیند . چربی ها یا روغن های اشباع نشده به صورت مایع می باشند و در واقع چون این روغن ها در برابر نور و حرارت آسیب پذیرند در صنعت این روغن ها را هیدورژنه کرده یعنی پیوندهای دو گانه آنها را شکسته و ظرفیت خالی را با هیدورژن پر می کنند به این ترتیب روغن اشباع شده جامد حاصل می شود که ماندگاری بیشتری دارد ولی ضررهای جبران ناپذیری بر بدن وارد می کند .

انواع چربی های اشباع نشده و خواص آنها :


امگا 3 : یکی از اسیدهای چرب ضروری خیلی مفید اسید چرب امگا 3 می باشد که نقش بسیار مهمی در سیستم ایمنی بدن و فعالیت سلولهای مغزی دارد . این ماده اثر مثبت و مفیدی بر روی قلب دارد و از لخته شدن خون جلوگیری می کند .
امگا 3 به مقدار زیاد در گوشت ماهی و آبزیان یافت می شود . این ماده همینطور در روغن بادام ، روغن هسته انگور ، روغن زیتون ، روغن کانولا ، کنجد ، آجیل ها ، سویا و جوانه گندم موجود می باشد .


DMAE : ماده مفید دیگری که در گوشت آبزیان و ماهی یافت می شود ماده ای است به نام DMAE که یک آنتی اکسیدان قوی است و از سلولها در برابر عوامل سرطان زا جلوگیری می کند . نقش مهمی در تقویت حافظه دارد همچنین از زوال مغزی جلوگیری می کند .
قبلاً توضیح داده شد که چربی موجود در ماهی نیز از نوع اشباع نشده مفید است . همچنین گفته شد که پروتئین ماهی نیز از بهترین انواع پروتئین می باشد . دلایل ذکر شده و خواص دیگر این ماده غذایی مفید باعث شده که مصرف ماهی و آبزیان را حداقل دو نوبت در هفته به شما توصیه کنیم .

پروستاگلندین ها : پروستاگلاندین ها یکی از مهمترین واسطه های شیمیایی در داخل بدن هستند که با تأثیر بر روی گیرنده های مختلف سلولی تأثیرات متنوع زیادی در بدن دارند . پروستاگلاندینها مولکول لیپیدی 20 کربنه بوده ساختاری شبیه کلسترول دارند.
آنها مواد مهمی هستند در بدن ما که این مواد از اسیدهای چرب غیر اشباع ساخته می شوند . پروستاگلندین ها اعمال بسیار مهمی در بدن انسان انجام می دهند که عبارتند از :
- تنظیم ارتباطات عصبی
- کنترل واکنش های التهابی
- کنترل فشار خون
- انعقاد خون


چرا چربی غیر اشباع برای سلامتی مفید است ؟ این نوع چربی افسردگی و آلزایمر و سرطان سینه را دور می کند ، جلوی تنگی نفس را می گیرد ، عوارض خونی در دیابتی ها را کم کرده ، باعث تقویت سیستم ایمنی می شود ، و با بیماریها می جنگند . گذشته از این ، جلوی ضربات تشنج را گرفته و باعث سلامت قلب ، عصب و عضله می شود .
متخصصان تغذیه می گویند که اگر می خواهید سالم و همیشه با وزن ایده آل باشید ، یکی از انواع چربی های غیر اشباع را مصرف کنید .
گیاهخواران برای تأمین ویتامین های مورد نیازشان و ورزشکاران برای افزایش عضلات و جوانان برای رشد ، به تخم مرغ نیاز دارند .

منابع :
- پروتئین حیوانی – کالین کمبل ، توماس کمبل – ترجمه آرش حسینیان
- داروشناسی کاربردی ، دکتر منصور رحمانی ، انتشارات جعفری

 تاریخ درج مطلب :  08/06/93  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©