صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
تغذیه سالم

تغذیه سالم

بدون شک چگونگی تغذیه در سلامت و تندرستی انسان به گونه ای موثر است که هیچکس نمی تواند آن را حتی به اندازه ذره ای انکار کند . تغذیه ای که بر اساس اصول علمی و یا در نظر گرفتن تمامی احتیاجات بدن ما تنظیم شده باشد ، سلامت انسان را تأمین می کند و قوای دفاعی بدن را به صورتی بسیار اساسی و قابل ملاحظه افزایش می دهد . و اگر بر خلاف این امر واقع شود اثرات بد این عمل بر تمامی اعضاء و دستگاههای بدن منعکس می شود و باعث از دست رفتن قوای فعال جسمی و حتی روحی در انسان و تحت هر شرایطی می شود .
در حقیقت به عقیده بسیاری از دانشمندان یک برنامه غذایی خوب و متعادل می تواند علاوه بر افزودن نشاط و نیروی حیاتی ، عمر انسان را به میزان بسیار قابل ملاحظه ای افزایش دهد . در حالی که محروم ماندن از مواد غذایی اساس تندرستی راست می کند و حتی روی نسلهای آینده انسان نیز تأثیر گذار است .
علل سوء تغذیه
- محرومیت از مواد غذایی همیشه و یا لااقل در اکثر زمانها و مکانها وجود داشته و دارد . محرومیت از مواد غذایی همیشه به معنای نخوردن و یا کم خوردن نیست . ممکن است غذا از لحاظ حجم کافی باشد و حتی معده انسان را پر کند ، اما کارایی لازم را برای بدن در پی نداشته باشد یا اینکه رژیم غذایی نامتعادل باشد ، یعنی دسته ای از مواد غذایی به اندازه کافی به بدن برسد و از دسته دیگر مواد مورد نیاز به میزان ناچیزی به بدن برسد .
- گاهی آداب و رسومی که در اجتماعات گوناگون وجود دارند موجب کاهش چشمگیر مواد غذایی در بدن انسان می شود .
- علل فردی هم به میزان بسیار زیادی در سوء تغذیه موثر هستند . همچنین ناراحتی های آشکار و پنهان ساختار بدن ما و مشکلات درونی هم ممکن است ما را دچار نوعی سوء تغذیه کنند . در حقیقت دسته های گوناگون مواد غذایی لازم برای بدن ما اگر دچار فقدان یا کمبود شوند تأثیرات متفاوتی را نیز دربر خواهند داشت ، برای نمونه ویتامینها که از جمله نیازهای اساسی بدن ما هستند و در طبیعت بوسیله موجودات زنده ساخته می شوند ، از لحاظ شیمیایی هیچگونه نزدیکی و شباهتی به هم ندارند و به همین دلیل است که باید از هر یک از آنها به مقدار لازم و کافی مصرف کرد .
لزوم تغذیه سالم
نکته بسیار مهم این است که میزان غذای مصرف شده روزانه در مرحله اول باید نیروی لازم را برای اعمال گوناگون و متنوع بدن تأمین کند . برای مثال حداقل میزان کالری مورد نیاز برای بدن انسان و برای آنکه قلب و مغز و سایر اعضای بدن بتوانند اعمال خود را به درستی انجام دهند در حدود 1500 کالری است . واضح است که این میزان لازم است ، اما به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی کافی نیست ، زیرا انرژی مورد نیاز برای کارهای عضلانی روزانه و قرار گرفتن در برابر سرما و گرما ، رشد و بسیاری اعمال دیگر نیاز به انرژی بیشتری نسبت به انرژی اولیه احساس می شود .
انواع مواد غذایی انرژی زا
در حقیقت مواد اولیه که به عنوان مواد غذایی نیروزا در بدن انسانها مورد استفاده قرار می گیرند همگی جزو مواد آلی هستند که به 3 دسته اساسی و مهم تقسیم می گردند :
- دسته اول مواد سفیده ای یا موادی که تولید ازت می کنند ، پروتئینها
- دسته دوم چربی ها ( لیپیدها ) هستند
- دسته سوم گلیکوژنها که به موادی از قبیل نشاسته و قندها اطلاق می شود
باید هر روز به میزان معینی از هر سه دسته این مواد به بدن ما برسد ، زیرا بدن ما احتیاج به مواد پروتئینی دارد چون تنها منبع تولید کننده ازت برای بدن ما هستند و اگر این دسته مواد از برنامه غذایی روزانه ما حذف شود بدن ما هر روز میزان بسیار زیادی اوره را از دست خواهد داد . علاوه بر این مواد پروتئینی هستند که اسیدهای آمینه را برای بدن ما تأمین می کنند . به همین ترتیب به میزان حداقلی برای بدن ما چربی لازم است تا بتوانیم اسیدهای چرب مورد احتیاج خود را بدست بیاوریم . در حالی که مصرف مواد نشاسته ای و قندها نیز لازم و ضروری هستند تا ما بتوانیم نیروی عضلانی و قدرت بدنی لازم را برای تمامی فعالیتهای روزانه خود بدست بیاوریم .
نقش مواد معدنی دربدن
بجز آن سه دسته مواد غذایی که نام برده شد ، مواد غذایی باید حاوی مواد غیر انرژی زا هم باشد ، چرا که این دسته از مواد ، برای ادامه حیات ما ضروری و کارآمد هستند . ویتامینها ، مواد معدنی ، سلولز و آب با آنکه به تنهایی و به صورت جدا قابلیت تأمین انرژی را برای بدن ما ندارند اما وجودشان برای تنظیم اعمال دستگاههای مختلف در واکنشهای درونی بدن ضروری است .
در واقع مواد معدنی برای بدن ما بسیار ضروری هستند . زیرا به دو  صورت اساس در بدن نقش دارند :
- اول دسته ای از این مواد که در ساختمان بدن ما مثل خون ، دندانها ، استخوانها و ... نقش دارند که می توانیم از کلسیم ، گوگرد ، سدیم ، کلر ، فسفر و غیره نام ببریم .
- دوم اینکه برخی از مواد و املاح معدنی به عنوان کاتالیزر هستند ، یعنی در واکنشهای بدن ، ایجاد سرعت می کنند که از آن جمله می توانیم به آهن ، مس ، ید ، منگنز و ... اشاره کنیم و اگر چه میزان نیاز به این مواد در بدن کم است اما بسیار ضروری هستند . برای نمونه آهن در هموگلوبین خون و ید در ترشح غدد بدن نقش اساسی دارند . همچنین نباید نقش سلولز را در عملکرد روده ها و اعضای دیگر بدن فراموش کنیم .
تعادل مواد غذایی
در حقیقت مهم ترین نکته این است که مواد غذایی ضروری برای حیات بدن باید به نسبتهای متعادل درست مصرف شوند و در واقع بین آنها تعادل لازم و کافی برقرار باشد . چرا که همین تعادل در حقیقت از مشخصات اصلی و آشکار هر موجود زنده ای است . اگر کسی فقط مواد سفیده ای به اصطلاح پروتئین های نباتی و گیاهی را مصرف کند ، چنین شخصی بدون تردید بعضی از اسیدهای آمینه مورد نیاز بدنش را در دسترس نخواهد داشت و کمبود و یا نبود این مواد به سرعت باعث به هم خوردن و اختلال اعمال اساسی بدن او می شود . پس برای اینکه این دسته از مواد و سایر مواد دیگر به بدن ما برسد باید مواد را به صورت متنوع و از دسته مواد گیاهی و حیوانی مصرف کنیم . فرقی نمی کند که این مواد جزو مواد چربی یا سفیده ای باشند . نکته مهم دیگر این است که همه ما به خصوص در دوران نوجوانی و جوان باید مواظب مصرف کلسیم روزانه خودمان باشیم . زیرا اساس ساختمانی استخوانها و دندانهای ما را تشکیل می دهند . ویتامین D تا حدود زیادی باعث تعادل میان کلسیم و فسفر موجود در بدن می شود و تشکیل و تکامل استخوانها را به صورت عادی و طبیعی خواهد کرد .
میزان انرژی مورد نیاز
بایستی به خاطر داشته باشیم که احتیاجات انسانها بر حسب سن و شغل و شرایط محیطی و جغرافیایی تفاوت دارد ، اما به هر حال یک انسان عادی باید حدود 2500 کالری را به صورت روزانه مصرف کند و این میزان در ورزشکاران به چیزی حدود 4000کالری افزایش می یابد .
به خصوص که در افراد ورزشکار و پر تحرک باید مواد قندی و نشاسته ای افزایش داده شود و چربی نیز به میزان کمی افزایش یابد همچنین میزان ویتامین C  در این افراد باید افزایش یابد . در ضمن تمامی افرادی که به کارهای فکری مشغولند نیز به میزان انرژی بیشتری نسبت به انسانهای عادی نیاز دارند به خصوص نوجوانان به خاطر رشد بدنشان به مواد منظم و متناسب بیشتری احتیاج دارند .
نقش برنامه غذایی در پیشگیری از سوء تغذیه
مواد غذایی را تقریباً همه ما می توانیم به صورت درست و مفید و منظم مصرف کنیم ، اما از این امر مهم و اساسی در زندگیمان غافلیم . مطمئن باشید که سوء تغذیه و فقدان مواد غذایی لازم و اساسی برای بدن هر انسانی بیشتر از هر چیزی متوجه برنامه های غذایی غلط و طرز مصرف نادرست خواهد بود .
ما عمدتاً مواد غذایی را به صورت تازه مصرف نمی کنیم . حتی در بسیاری از موارد و به خاطر روشهای غلط موجود مواد اساسی موجود در آنها را از بین می بریم . همیشه و در همه حال به خاطر داشته باشیم که آینده موفق ما در گروی سلامت جسمانی و در نتیجه روانی ماست ، مساله ای که بزرگان دینی ما توجهی اساسی به آن داشته اند .


منابع :
بهداشت روانی ، سیما فردوسی
استفاده از قوانین طبیعی در تغذیه سالم ، دکتر عبدالحسین نوابتاریخ درج مطلب :  24/04/93  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©