صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
شاخصه های سلامت روان

شاخصه های سلامت روان

شادابی ، نشاط ، لذت بردن از زندگی و هدفمندی مستلزم داشتن شخصیت سالم است . از طریق آشنایی با معیارهای سلامت روان و تطابق آن ، با ویژگیهای شخصی ، تعامل با دیگران و محیط اطراف می توانیم تا حدودی عوامل آسیب زا به شخصیت سالم را شناسایی کرده و با اصلاح آنها برای بهره مندی از یک شخصیت سالم تلاش کنیم .


به اعتقاد روان شناسان سلامت روانی و جسمی ، نیاز و خواسته همه انسان ها است و همه ما تلاش میکنیم که برای برقراری ارتباطات سالم ، شخصیت های سالمی در زندگی انسانی پیدا کنیم .

انسان ها به آرامش و سلامت روانی نیاز دارند ، زیرا در سایه آرامش می توانند به رشد و کمال ، اهداف عالی و سجایای اخلاقی برسند . از سوی دیگر ، سلامت روانی در گرو جلوگیری از علل و عوامل شرایط تنش زا نهفته است . به جرأت می توان گفت آرامش روانی و عاطفی مهم ترین نیاز روز افزون همه انسان ها در گستره جهان است .

سلامت ، حالت تندرستی کامل جسمانی ، روانی و اجتماعی است و نه صرفاً فقدان ، ضعف یا بیماری از دیدگاه ، الگوی زیستی ، روانی و اجتماعی سلامت چیزی است که فرد از طریق توجه به نیازهای زیست شناختی ، روحی ، روانی و اجتماعی آن را به دست می آورد . امروزه بر همگان روشن است که تأمین نیازهای روانی و عاطفی در گرو معنویت و دین نهفته است .


سلامت روانی به نحوه تفکر ، احساس و عمل اشخاص بستگی دارد . به طور کلی افرادی که از سلامت روانی برخوردار هستند . نسبت به زندگی نگرش مثبت دارند . آماده برخورد ، با مشکلات زندگی هستند . در مورد خود و دیگران احساس خوبی دارند . در محیط کار و روابطشان مسئولیت پذیر می باشند . زیرا وقتی از سلامت روانی برخوردار باشیم انتظار بهترین چیزها را در زندگی داریم و آماده برخورد با هر حادثه ای هستیم .

ما با آموختن ویژگیهای سلامت روانی بهتر می توانیم به روح و روان متعادل و شاد دست یابیم . سلامت روانی در بسیاری از موارد مانند سلامت جسمی است و باید به آن توجه کافی داشت . بسیاری از مردم برخی از اوقات احساس افسردگی می کنند همان طور که بسیاری از آن ها دچار سرماخوردگی می شوند . از همین رو ، نمی توان از همه ناراحتی های روحی جلوگیری کرد ، همان طور که از بروز همه بیماریهای جسمی نیز نمی توان ایمن بود . سلامت روانی و جسمی هر دو برای خوشبختی انسان ضروری اند.  همچنین نباید فراموش کرد که اعتماد به نفس ، کلید سلامت روانی است .


اشخاص سالم در سطح معقول آگاه عمل می کنند . از قید و بندهای قبل آزاد می باشند و از نیروهایی که آن ها را هدایت می کنند ، کاملاً آگاه می باشند و می توانند بر آنها چیره شوند .


راهنمای اشخاص سالم و بالغ ، زمان حال ، هدف ها و انتظارهایی است که از آینده دارند . جنبه اساسی و ریشه ای شخصیت انسان را مقاصد سنجیده و آگاهانه ، امیدها و آرزوهای وی تشکیل می دهند . این اهداف در واقع انگیزه شخصیت سالم قرار می گیرند و بهترین راهنما برای فهم رفتار کنونی انسان می باشند . وجود انسان در حقیقت برداشتن هدفهای دراز مدت استوار است و این فاکتور مهم ، انسان را از حیوان ، کودک را از سالمند و نیز در اکثر موارد ، شخصیت سالم را از بیمار متمایز می کند .

معیارهای سلامت روان
1- نگرش مثبت نسبت به خود : این مفهوم داشتن نظر واقعی درباره خود می باشد . به این صورت که هر فردی نسبت به خود و تواناییها و عدم تواناییهایش برداشتی دارد هر چه این برداشت به واقعیت نزدیکتر باشد و فرد تصور درستی از خود و تواناییهایش داشته باشد از سلامت روانی بیشتری برخوردار می باشد .


2- رشد و تکامل و خود شکوفایی : انسان همواره درصدد این است که تواناییهای خود را بشناسد و از آنها در جهت رشد و تکامل خود و از قوه به فعل در آوردن نیروهای فطری خود استفاده نماید .

نهایت رشد و تکامل انسان رسیدن به خود شکوفایی می باشد و اگر شخصی سطوح پایین تر نیازهای خود را به درستی پشت سر گذارد می تواند به خود شکوفایی برسد و چنین شخصی از سلامت روان برخوردار می باشد .


3- یکپارچگی و تمامیت : یکپارچگی نشان دهنده یک حالت تعادل بین رفتار و افکار شخص می باشد . به این معنا که یک هماهنگی بین خلق و عاطفه فرد وجود دارد . داشتن یکپارچگی است موقعیت های تنش زای زندگی را با کمترین اضطراب پشت سر می گذارد .


4- استقلال : فردی که از نظر روانی دارای سلامت می باشد قادر است به تنهایی در امور زندگی خود تصمیم گیری نماید . چنین شخصی مسئولیت کارها و رفتارهای خود را قبول می کند .


5- درک واقعیت : یک فرد سالم نسبت به خود و محیط اطرافش دیدگاه و برداشت واقعی دارد و اهداف خود را متناسب به امکانات و توانایی های خود انتخاب می کند به همین دلیل انتظار و توقع وی از خود و محیطش منطقی خواهد بود .


6- تسلط بر محیط خود : منظور از تسلط بر محیط این است که هنگامیکه فرد با موقعیتهای مختلف زندگی روبرو می شود قادر است تصمیم گیری صحیح کند و خود را با شرایط تغییر دهد . چنین شخصی همواره محیط را مطابق با سلیقه و خواسته های خود خواهد ساخت و در نتیجه از زندگی رضایت خواهد داشت .

ارتباط سلامت روانی و بدنی
سلامت روانی و بدنی لازم و ملزوم هم هستند . متخصصان علوم تغذیه و پژوهشگران تناسب فیزیکی ، بین سلامت روان و بدن با کیفیت تغذیه و میزان تحرک جسمی ، ارتباط معنا داری یافته اند . مطالعات زیستی – شیمیایی مغز انسان نشان می دهد که سلامت روان و ذهن ، احتمالاً به منظم و متعادل بودن فعالیتهای الکتروشیمیایی سلول های مغزی و دستگاههای عصبی بستگی دارد .

به سختی می توان کسی را یافت که همواره نسبت به اعمال خود آگاهی کامل داشته باشد . هر فرد در دوره هایی از زندگی خود دارای ویژگیهایی از قبیل شیدایی ، افسردگی ، اجتماعی بودن ، بیگانگی ، جست و خیز و انفعالی بودن است ، بنابراین به شکلی رفتارهای غیر منطقی را تجربه می کند .

تفاوت رفتارهای عادی و غیر عادی یک امر رتبه ای و درجه بندی شده است . برخی از مردم بیش از دیگران غیر منطقی هستند . و بعضی دیگر چنان غیر منطقی هستند که در زمینه سازگار شدن با زندگی به کمک نیاز دارند .

معیارهای سلامت و بیماری روانی از دیدگاه اسلام
شخصیت بهنجار از نظر اسلام شخصیتی است که جسم و روح او متعادل باشد و نیازهای هر کدام ارضا شود . انسانی که دارای شخصیت بهنجار است ، به جسم و سلامت و نیرومندی آن اهمیت می دهند و نیازهای آن را در حدی که شرع مقدس روا می دارند، برآورده می سازد و همزمان با آن ، به خدا ایمان می آورد ، عبادات و اموری را که موجب رضایت خدا هستند انجام می دهند و از اعمالی که موجب خشم خدا می شود ، اجتناب می کند .

بنابراین از نظر اسلام ، کسی که پیروی از هوای نفس خویش کند ، نابهنجار است و نیز کسی که خواسته های جسمانی خود را سرکوب کند و با رهبانیتی افراطی و ریاضتی شدید باعث ضعف جسمی خود شود تنها به ارضای نیازها و تمایلات معنوی بپردازد نیز نابهنجار تلقی می شود . زیرا اینگونه گرایش های افراطی و تفریطی با طبیعت و فطرت انسان ، مخالف و ناسازگار است . به همین دلیل ، هیچکدام از این دو گرایش به شکل گیری و تحقق ماهیت حقیقی انسان نمی انجامد چنان که او را به کمال حقیقی شخصیتی نیز نمی رساند .


معیارهای سلامت عاطفی از نگاه روان شناسان

در هر فرهنگ و کشوری ، مردان و زنان سالم از نظر روان شناختی ، به طور کامل خصوصیات ویژه مشترکی دارند ، آنها برای خودشان ارزش قایل بوده و به سوی شادی و نشاط گام بر می دارند . آنها ارتباط نزدیک با سایرین را مشکل داده و آن را حفظ می کنند . آنها محدودیت ها و نیز احتمالات زندگی را در نظر می گیرند و نیز حس معنی و مفهوم را در زندگی دارند که این امر موجب ایجاد ارزش برای تلاش و کوشش می شود .

اینکه احساس خوبی داشته باشیم تنها بستگی به پولی ، موقعیت شأن و احترام و یا وضعیت زندگی ندارد و یافتن شادی و نشاط و حس اغنا شدن در زندگی ، در هر سن و با هر سطحی از دانش و توانایی و بدون توجه به ناتوانی یا بیماری امکان پذیر است . دسترسی به بالاترین سطح ممکن از رفاه و تندرستی روان شناختی مانند رسیدن به اوج سعادت جسمی ، ابتدا بستگی به مسئولیت پذیری خودتان دارد .


سلامت روان شناختی ، حالات روانی و عاطفی ما را شامل می شود و در برگیرنده مجموعه ای از احساسات و تفکرات ماست . سلامت عاطفی معمولاً اشاره با احساسات و حالات ما دارد . در واقع سلامت روان ، توانایی ما در درک واقعیت ، همان گونه که هست ، پاسخ به چالش های آن و توسعه راهکارهای منطقی برای زندگی را شرح می دهد . فردی که از نظر روانی سالم است ، سعی در اجتناب از کشمکش ها و مصیبت ها نمی کند بلکه می تواند با مشکلات زندگی ، آسیب ها و زخم ها و از دت دادن ها ، خود را سازگار سازد .


تداخل قابل توجهی بین سلامت معنوی و روان شناختی وجود دارد که شامل توانایی ما در شناسایی هدف اصلی مان در زندگی و تجربه دستیابی کامل به نهایت استعدادهایمان است .

چگونه به سلامت روانی خود کمک کنیم ؟
1- درک و یافتن زمینه های آسیب پذیری : شناخت موقعیت هایی که شما را خشمگین می کند یا واکنش تندی در شما ایجاد می کند ، می تواند شما را در برابر فشارهای روانی محافظت کند . سعی کنید علت ناراحتی خود را دریابید تا بتوانید راهکار مناسب با مشکل را پیدا کنید .


2- مدیریت زمان : با گنجاندن زمان کافی برای استراحت ، آرامش ، خوابیدن ، خوردن ، تمرین کردن و اجتماعی شدن ساعاتتان را تنظیم کنید .


3- انجام به موقع کارها : انجام هر کاری را یک کمی زودتر شروع کنید . زیرا این کار نه تنها باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود بلکه کمک به بهداشت روانی می گردد .


4- احترام به خود : قدر و منزلت خود را بدانید . ارفرادی که برای خود ارزش قائل اند ، تواناییهای خود را خوب تشخیص می دهند . نه خود بزرگ بین هستند و نه خود کم بین و این امر به بهداشت روانی آنها کمک می کند .


5- پذیرش نقاط قوت و ضعف : انسان سالم ، انسانی است که بداند در چه زمینه هایی ضعف عمده دارد ، آنگاه سعی کند که متناسب با توانایی هایش نقاط ضعف خود را جبران کند .


6- برقراری روابط صمیمانه با دیگران : صمیمیت نوعی تعهد درونی نسبت به برقراری رابطه و ادامه آن است ، زیرا همه ما به اطمینان خاطری که از جانب دیگران تأمین می شود نیاز داریم .

 
7-  کمک به موقع به دیگران : تقاضای کمک از دیگران ، خود نشانگر پختگی عاطفی است . نه اینکه نشانه ضعف آگاهی و ناتوانی است . انسان در هر سنی به راهنمایی و مشورت دیگران نیازمند است .


8- داشتن دید مثبت : حالات عاطفی خوشایند مانند خنده ، خوشحالی ، لذت و شادی را داشته باشند به امور مختلف زندگی گرایش مثبت نشان دهید . خط مشی های خود را انتخاب کنید و بدانید چه چیزی برای شما بیشترین ارزش را دارد
.
منابع :
- روان شناسی تربیتی ، پروین کدیور – انتشارات سمت
- روان شناسی سازگاری ، علی پور مقدس – موسسه انتشاراتی مشعل
- اصول بهداشت روان ، شهریار امینی – ماهنامه تربیت

مهناز شاهمرادي - مشاور واحد مشاوره ي ازدواج و تحكيم خانوادهتاریخ درج مطلب :  20/03/93  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©