صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
خشم ، علل و راه های جلوگیری از آن

خشم ، علل و راه های جلوگیری از آن

خشم یکی از هیجان های پیچیده انسان و واکنشی متداول نسبت به ناکامی و بد رفتاری است . همه ما در طول زندگی با    موقعیت های خشم برانگیز روبرو شده ایم . اشکال خشم این است که اگر چه بخشی از زندگی است . ولی ما را از رسیدن به اهداف خود باز می دارد و علت این که افراد درباره خشم دچار تعارض و تضاد هستند ، همین نکته است . از یک طرف خشم پاسخ طبیعی انسان است و از طرف دیگر می تواند روابط بین فردی را مختل کند و ما را از رسیدن به اهداف باز دارد . درحقیقت خشم هیجان شایعی است که بیشتر نسبت به دوستان و نزدیکانی که نتواسته اند انتظارات و خواسته های ما را برآورده سازند تجربه می شوند. خشم در مردان و زنان به گونه ای متفاوت و اثر آن نیز برروی زوجین با یکدیگر متفاوت است .


مردان بیشتر کلامی هستند و به همین خاطر باید اجازه دهید عصبانیت خود را بیرون بریزند ، در حالی که زنان تمام خشم خود را درون نگه می دارند و با گریستن آن را نشان می دهند ، در مورد یک زوج متأهل تمام خشم مرد متوجه زن خواهد بود چون او نزدیکترین فرد به شوهرش می باشد .

خشمی که از طرف همه سر می زند ، مستقیماً زن را هدف قرار نمی دهد . در این شرایط زن ها به اندازه کافی به احساساتی شدن گرایش دارند . اندیشیدن یک زن به اینکه شوهرش همیشه با خشم برخورد می کند ، باعث ایجاد احساس فرومایگی در او می شود و این امری کاملاً طبیعی است . در این حالت به خانم ها توصیه می شود که « یک قدم به عقب بردارید و عملاً به آنچه رخ داده است بیندیشید و دلیلی که در پس این رفتار وجود دارند را بیابید » .

هیجان هایی که بیشتر با خشم همراه است عبارتند از : عصبانیت ، خشونت ، خصومت ، کینه توزی ، غضب ، تنفر ، تحریک ، حسادت ، رنجش ، غرض ورزی ، تحقیر و ناراحتی .


بیشتر افراد ابراز خشم خود را حالتی ناخوشایند می دانند بیشترین واکنش افراد به ابراز خشم خود عبارت است از احساس تحریک پذیری ، خصومت ، عصبانیت ، افسردگی ، ناراحتی و غمگینی ، احساس شرمنده گی و گناه ، احساس آرامش ، رضایت و خشنودی ، احساس خوشحالی ، سرحالی ، احساس پیروزمندی ، اعتماد و تسلط . از سوی دیگر خشم مضراتی همانند : استرس ، ناراحتی های بدنی ، احساس درماندگی ، تنهایی و انزوا دارد .

بین « خشم » و « خشونت » تفاوت مهمی وجود دارد و آن این است که « خشم » یک احساس و « خشونت » یک عمل است . بنابراین می توان « احساس خشم » را پیش از آنکه به « عمل خشونت » تبدیل شود به تکنیک هایی کنترل و نهایتآً بر طرف کرد.


علل خشم
برای خشم علل متفاوتی را می توان ذکر کرد که از مهمترین آنها می توان به جلوگیری از رفتار هدفمند ، تحقیر شدن یا مورد تبعیض قرار گرفتن ، مورد فریب یا عهد شکنی قرار گرفتن ، تحقیر شدن احساسات ، ارزش ها یا اقتدار واقعی فرد از سوی دیگران ، مورد بد رفتاری و بی توجهی قرار گرفتن از سوی افراد مهم ، صدمه دیدن در نتیجه بی توجهی نسبت به خود ، رفتار حاکی از بی توجهی دیگران ، مورد تجاوز بدنی یا کلامی قرار گرفتن و قربانی شدن اشاره کرد .
از سوی دیگر محققان علل خشم را موارد زیر می دانند :

1- میزان آسیب یا خطر : هر گاه فرد با اعمالی از سوی دیگران مواجه شد که آسیب زننده و مزاحم اهداف فردی باشد و جبران آن آسان نباشد ، خشمگین می شود .


2- علت آسیب یا خطر غیر منتظره : در صورتی که آسیب یا خطر غیر منتظره پیش آید ، افراد خشمگین می شوند .


3- علت آسیب یا خطر : اگر افراد در معرض آسیب های عمدی از افراد دیگر که قابل پیشگیری هم بوده است ،  قرار گیرند خشمگین می شوند .


4- عامل آسیب خود فرد بوده است یا دیگران : وقتی آسیب ناشی از اعمال دیگران است در مقایسه با زمانی که آسیب ناشی از اعمال خود فرد است احتمال زیادی وجود دارد که واکنش آن با خشم باشد .


شیوه های کنترل خشم


1- خود آرام سازی
هنگام عصبانیت پیش ازا ینکه پاسخ دهیم تا عدد 10 بشماریم . این کار به شما فرصت می دهد تا بهترین راه حل را انتخاب کنید . در این مرحله با تنفس های آرام و عمیق در مدت کوتاهی خود را آرام کنید و سپس در وضعیت بهتر و آرام تر راه حل های خود را بررسی کنید . در این حالت می توانید به اتاقی رفته و در جایی راحت نشسته و چشمانتان را ببندید و آرام نفس بکشید و فکر خود را بر روی طرز نفس کشیدنتان متمرکز کنید .


2- انجام ارزیابی اولیه و منطقی از موقعیت : در این مرحله ارزیابی های اولیه مربوط به خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید . وقتی ارزیابی اولیه از رویدادی ناکام کننده و مشکل ساز به عمل می آوریم باید معین کنیم آیا مسأله ارزش ناراحت شدن را دارد یا نه ؟ اگر دریافتیم از خشمی بی اساس رنج می بریم ، احتمالاً اینگونه خواسته های نامعقول را از خودمان داریم .
همه ی انسانها خواسته ها و تقاضاهای غیر منطقی و نامعقولی از زندگی دارند . با توجه به این که آرزو کردن بهترین ها در زندگی میل طبیعی انسان است ، همه ما انتظارات و خواسته هایی داریم که همیشه معقول و منطقی نیستند ، از این رو بررسی منطقی بودن ارزیابی های خود را به صورت یک عادت در آوریم . اگر اصرارمان برا ین باشد که همه کارها باید همیشه طبق نظر ما پیش رود و دیگران همیشه با ما خوب رفتار کنند و هرگز نباید ناکام شویم ، خشمگین می شویم .
در واقع در لحظات عصابیت خشم با خود فکر کنید که آیا موضوع آنقدر اهمیت دارد که شما را تا این حد عصبانی کند ؟


3- شیوه حرف زدن با خود را در این لحظات کاملاً تغییر دهید . مثلاً به جای این که با خود تکرار کنید که چرا خشمگین هستید ؟ و یا چقدر احساس خشم و عصبانیت می کنید با خود بگویید که این شما هستید که نوع عکس العمل و پاسخ خود را به موقعیتی که باعث عصبانیت شما شده انتخاب می کنید و بنابراین می توانید نوع « خوشایند » را انتخاب کنید و یا نوع « بی تفاوت » را نسبت به آن موضوع خاص .


4- خلاق بودن : وقتی هیجان ناراحت کننده ای را تجربه می کنید ، و سعی می کنید از طریق گفتار این عبارات  « احساس ... می کنم و این به نفع من نیست ، چگونه می توانم به شیوه ای مفید ، با این احساسات مقابله کنم » راه حل مفیدی اتخاذ کنید . در بیشتر موارد واکنش فوری ما نسبت به این احساس بهترین پاسخ ممکن نیست .
پس اندکی تأمل کنیم . اگر بتوانیم از خلاقیت خود استفاده کنیم پیدا کردن شیوه مقابله مناسب با خشم آسان تر خواهد بود . به جای این که بگذاریم هیجان ما را کنترل کند ، می توانیم از هیجان به عنوان فرصتی برای رسیدن به تجارب خلاق و جدید استفاده کنیم .


و اما چند توصیه به زوج ها :
ممکن است همسر خشمگین شما در خانواده ای  رشد یافته که اینگونه رفتارها طبیعی باشد و بیان احساسات درونی با چنین راه های خشن ، بدون توجه به آسیبی که به شما وارد می آید ، به نظرش عادی می آید .


اگر شما در خانه ای با عشق فراوان بزرگ شده اید ، به طور قطع توقع محبت بیشتری از شوهرتان دارید و عصبانی شدن او شما را به میزان فراوانی نا امید و دیگر می کند . به همسرتان بگویید که وقتی خشمگین می شود چقدر شما اذیت می شوید . شاید او از اینکه دارد به شما آزار می رساند ، آگاهی ندارد . اگر او شما را دوست دارد باید تلاش کند تا برای جلوگیری از ناراحت شدن شما به عبارات مناسب و لحن متمایزی را یاد بگیرد .


- بیشتر افراد متأهل قادرند تا به احترام سخن بگویند ، پس تلاش کنید در مورد آنچه بیش از همه شما را آزار می دهد با او صحبت و از او بخواهید تا بیشتر ملاحظه احساسات شما را بنماید . برای داشتن یک زندگی زناشویی کامیاب در جهت شاد و خشنود کردن یکدیگر تلاش کنید .


- سعی کنید همواره در منزل و در برابر همسر و فرزندانتان نکات مثبت همسرتان را یادآور شوید .
- محیط زندگی را به گونه اي در آورید که رغبت همسرتان برای گفتگو با شما و فرزندانتان بیشتر شود و حتی الامکان از تشنجات و بگو مگوها دوری کنید ، هر چند حق به جانب شما باشد .


- به احساسات همسرتان توجه کنید ، هنگامی که همسرتان به احساستان اهمیتی نمی دهد و به صراحت اقرار می کند که می خواهد شما را بیازارد ، ممکن است خودش هم عمیقاً آسیب دیده باشد . از او در مورد آنچه که او را آزار می دهد سوال کنید و به او قول دهید این مسأله را طوری تغییر خواهید داد که دیگر اذیت نشود .


برخی افراد دوست دارند وقتی خودشان آزرده خاطر می شوند ، دیگران هم مثل آنها باشند .
اگر شما باعث آزردگی او شده باشید ، ممکن است او بخواهد کار شما را تلافی کند . بنابراین ، درباره آنچه باعث شده تا شما او را اذیت کنید با او حرف بزنید و سعی کنید تا دیگر با این روش او را نیازارید .

نيلوفر مهاجراني - كارشناس ارشد روانشناسي باليني در مركز مشاوره خيريه حضرت امام رضا عليه السلام ( وابسته به خاندان احمد ابريشم چي )تاریخ درج مطلب :  06/02/93  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©