صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
خیانت زناشویی ( بخش دوم )

خیانت زناشویی ( بخش دوم )


یکی دیگر از موارد خیانت ، خیانت جنسی می باشد . این امر زمانی روی می دهد که هیچ گونه پیوند عاطفی میان فرد و طرف مقابلش وجود نداشته و او تنها به دلیل برقراری رابطه جنسی و هیجانی که این رابطه به او می دهد ، جذبش شده باشد . زمانی که مردی با یک خانم دیگر رابطه جنسی برقرار می کند . همسر مرد بعداز اطلاع از خودش در رابطه با چرائی و علت کار سوال  می کند که آیا این اتفاق ناشی از عملکرد و ضعف وی بوده و یا عوامل دیگری در آن دخالت داشته است ؟
در هر حال نتیجه کار احتیاط بیش از معمول همسر در رابطه جنسی و در نهایت کناره گیری و امتناع از این کار خواهد بود . و طبیعی است که عواقب آن بدتر شدن شرایط و سوق طرفین به خیانتهای بیشتر و گسست زندگی !

درست مثل یک چرخه مخرب و ویرانگر : مرد خیانت می کند ، همسرش دیگر نمی خواهد با او رابطه جنسی داشته باشد ، این امر باعث می شود که آقا بیشتر خیانت کند ، و این کار نامناسب ترین راه برای برهم زدن ارتباط بین زن و مرد می باشد .
بر اساس فرهنگ دینی و اجتماعی ما خیانت جنسی به هیچ وجه کار درستی نیست ، و به شدت مورد تقبیح و نکوهش می باشد . اما اگر مردی مرتکب چنین کاری شده باشد ، بهترین راه بیان آن برای همسرش توسط افراد متخصص و روان شناس می باشد .


دلایل خیانت
1- سردی روابط : وقتی بین زوج ها روابط محبت آمیز عاطفی و هیجانی کم می شود و دیگر خبری از احساس شور و عشق اولیه نیست . در این زمان ممکن است یکی از زوج ها وارد رابطه خیانت آمیز شود .


2- سرد شدن نسبت به ظاهر یکدیگر : در زندگی زناشویی افراد به تدریج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند ، یا اینکه جذابیت های او برایشان یکنواخت و تکراری شده باشد .


3- اعتماد به نفس پایین و خود انگاره منفی نسبت به خود : افراد برای آنکه عزت نفس و خود انگاره شان را حفظ و تقویت کنند ، می کوشند تا از طریق رفتارهایشان نشان دهند عزت نفس شان بالاست و در این زمینه مشکلی ندارند . این دسته از اشخاص به دنبال رابطه هایی خارج از سیستم خانواده می گردند تا خودشان را اثبات کنند ، البته گاهی هم فرهنگ ها باعث ایجاد این تصورات می شوند ، مرد می خواهد از طریق مردانگی و زن از طریق جذابیت خود را نشان دهد .


4- داشتن اختلال و مشکلات روان شناختی : افرادی که دچار یکسری از اختلالات بالینی هستند بیشتر در معرض خیانت به همسرانشان قرار می گیرند ، مثلاً اشخاصی که کنترل های هیجانی ندارند یا اینکه دچار ضعف شخصیت اند .

5- ازدواج اجباری : زن یا مردی که بر خلاف میلشان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج می دهند ، احتمال آن که به همسرشان خیانت کنند بیشتر از سایرین است .


6- انتقام گرفتن : زن و شوهر ممکن است به خاطر رنجشی که از یکدیگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خیانت را انتخاب کنند . مثلاً مردی که به همسرش بدبین است و او را تحت فشار قرار می دهد ، همسرش برای انتقام گرفتن از او بی وفایی می کند . این مورد در زنان شایع است چرا که دائماً زنان به این فکرند کارهای ناشایستی را که همسرشان در حق شان کرده تلافی کنند .


7- هیجان خواهی : یکسری از افراد دوست دارند دست به کارهای هیجانی بزنند چرا که برایشان تولید هیجان می کند و این احساس را به دست می آوردند که افراد زیرکی اند و دیگران نمی توانند این قضیه را بفهمند اما در نهایت روزی این روابط آشکار می شوند .


8- کنجکاوی : گاهی افراد به دلیل صحبت سایرین در روابط فرازناشویی ، به دنبال بی وفایی می روند و به اصطلاح  می خواهند ببینند چه خبر است . از دلایل ذکر شده در بالا در زمینه خیانت همسران ، دلایلی چون هیجان خواهی ، سرد شدن روابط از جمله توجه نکردن زنان به ظاهر خود و مشکلات جنسی ، نقش پر رنگ تری دارند .


راهکارهای برخورد با خیانت
1- نباید عکس العمل آنی از خود نشان دهید و یکمرتبه به دلیل بی عهدی همسرتان تصمیم بگیرید که از او جدا شوید . شما نیازمند کمی زمان هستید تا مسایل دیگر را نیز زیر و رو کنید . نباید به طور خاص تمام توجه خود را به خیانتی که از او سر زده معطوف کنید .
باید قبول کنید که احساس خشم ، عصبانیت ، شک و تردید ، شوکه شدن ، آشفتگی ، ترس ، درد و رنج ، افسردگی و پریشانی برای فردی که شاهد خیانت همسرش بوده کاملاً نرمال است . اگر همسرتان سبب از بین رفتن اعتماد شما شده است و یا اگر شما چنین کاری را در حق او کرده اید دو مسأله وجود دارد که باید برای شما اتفاق بیفتند تا مجدداً به هم اعتماد کنید . هر کدام از شما دو نفر محتاج عشق و تفاهم هستید و اگر نسبت به همسرتان احساس خشم       می کنید لازم است از این عصبانیت دست بکشید و الا قادر به ایجاد اعتماد مجدد نخواهید بود . عصبانیت های طولانی مدت سبب می گردد که به این راحتی پذیرای عذرخواهی و گذشت نباشید و این در حالی است که عذرخواهی اولین چیزی است که برای ایجاد اعتماد مجدد باید محقق شود . صادقانه عذرخواهی کنید و سعی کنید با کمال صداقت به گناه خود اعتراف کنید و اگر شما کسی هستید که باید عذرخواهی را بپذیرید اینکار را صادقانه و صمیمانه انجام دهید . پس درباره آنچه حس می کنید و اینکه کاهش حس اعتماد چه اثری بر شما داشته با هم حرف بزنید . نسبت به همسرتان صادق و بی غل و غش و مودب باشید وقتی که همسرتان تصمیم می گیرد که درباره احساساتش با شما حرف بزند باید خیلی مراقب باشید که او را نرنجانید .


2- هر چند شکسته شده اما اعتماد مجدد دوباره حاصل می شود که شما باز هم نسبت به یکدیگر متعهد شوید و از آن مراقبت کنید . متعهد شوید که صادق و بی ریا باشید و بیشتر با هم تعامل برقرار کنید . وقتی تعهد پایه ریزی شود تنها راه ایجاد عدم اعتماد حذف کردن اشتباه گذشته است . ممکن است در یک لحظه آن مشکل قدیمی فراموش شود اما تنها یک ارتباط جدید که بر اساس اعتماد پی ریزی شده است می تواند خود را حفظ کند .


3- در برخورد با این فرایند صبور باشید . شما چه بخواهید و چه نخواهید اعتمادتان به سرعت به جایگاه اول باز نمی گردد . این مسأله نسبی است زیرا فرض شده که یک شوهر قابل اعتماد ترین دوست همسرش است .
ولی اگر شما نسبت به اعتماد همسرتان مرتکب خیانت شده اید لازم است بفهمید چه موقع او نسبت به شما احساس خشم می کند . ابتدا انتظار یک پاسخ شدید نسبت به بی وفایی خود را داشته باشید و به تمام چیزها و کارهایی که به اشتباه انجام داده اید اقرار کنید و آنها را بپذیرد . هر گونه ریاکاری و عدم صداقت در این مورد نهایتاً فاش خواهد شد و به مشکلات بیشتری ختم خواهد شد .
اگر خواهان یک رابطه قوی و محکم بر پایه اعتماد هستید ، لازم است اکنون نسبت به آنچه در گذشته انجام داده اید کاملاً صادق باشید .
هر چند شکستن و از بین بردن اعتماد همسر می تواند شکل رابطه زن و شوهر را تا مدتهای طولانی تحت تأثیر خود قرار دهد اما نسبت به آنچه از روی اشتباه مرتکب شده اید صادق باشید . اگر نسبت به بی وفایی و ریاکاری خود احساس گناه می کنید همان کسی باشید که به همسرتان درباره آنچه انجام داده اید خبر می دهد . در غیر این صورت به طور مستقل مطلع خواهد شد و احساس خیانت بیشتری خواهد کرد . با کمی صبوری و پشتکار بیشتر می توانید مجدداً روابط دوستانه و عاشقانه ای را که در ابتدای ازدواج دارا هستید احیا کنید .
منابع :
- ریک رینولدز – ترجمه علی نقی قاسمیان نژاد – خیانت زناشویی و اشتباهات همسر عهد شکن
- معرفی جاوید ، مهرآور – شعاع کاظمی ، مهر انگیز – دیدگاههای نظری خیانت زناشویی و بهبود روابط با تأکید بر راهبردهای عملی مشاوره ایتاریخ درج مطلب :  18/01/93  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©