صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
خیانت زناشویی

خیانت زناشویی

 

خیانت زیان آورترین عمل در یک ارتباط است که نه تنها منجر به صدمه های غیر قابل جبران به طرفین می شود بلکه اعتماد و اطمینان کسی که مورد خیانت قرار گرفته شده را نیز نسبت به افراد دیگر از بین می برد .خیانت زناشویی را می توان به سادگی نقض پیمان یا مفاد پیمان زناشویی دانست . این نقض کردن می تواند عمدی یا غیر عمدی باشد. فرد ممکن است با دانستن و آگاهی از ضروریات حقوقی و عرفی ازدواج یا بدون علم به آنها خیانت کند .
اما خیانت می تواند مستقیم و با انجام عملی که معنای آن خیانت است یا به واسطه عملی که در ادامه به خیانت منجر می شود ، به خیانت تلقی شود ، مثلاً داشتن رابطه جنسی با فردی غیر از همسر بدون رعایت مسائل قانونی و شرعی .
به بیانی دیگر خیانت می تواند درون مقوله صمیمیت فیزیکی یا ظاهری و یا صمیمیت احساسی یا عاطفی مطرح گردد . تأثیر خیانت نه تنها با رابطه جنسی خارج از یک رابطه درست ارتباط دارد بلکه با اعتماد ، بی وفایی و عدم وفاداری نیز ارتباط دارد .
اما در معنای وسیع ، خیانت شامل هر نوع نقض در پیمان های زناشویی است . این پیمان به صورت ضمنی شامل پیمانی برای تشریک مساعی  در زمینه جنسی ، عاطفی ، اقتصادی ، اجتماعی ، امنیتی ، روانی و حتی فرهنگی است . بنابراین هر گونه کوتاهی عامدانه یا سهوی در انجام این وظایف می تواند خیانت تلقی شود . مثلاً حتی فکر کردن به شخص دیگری جز همسر ، محبت کردن هر روزه با او یا برقراری رابطه دوستانه مستمر از طریق اینترنت با او هم می تواند خیانت به همسر محسوب شود .
بنابراین مفهوم خیانت در ازدواج را نباید تنها به داشتن رابطه زناشویی خارج از چارچوب خانواده محدود کرد . اما در معنای کاملاً بسته و خاص ، خیانت به معنی نادیده گرفتن پیمان برقراری رابطه زناشویی با یک نفر است ، مگر با لحاظ نمودن قانون و شرع .

 

پیامدهای کشف خیانت همسر

 

 

آسیب به عزت نفس

فردی که همسر وی مرتکب خیانت شده است اغلب احساس خواهد کرد که عزت نفسش زیر سوال رفته است . در مردان زندگی جنسی موفق و در زنان تعهد عاشقانه در رابطه ارتباط مستقیمی بر عزت نفس دارد . بر این اساس ، خیانت که خدشه ای بر نگرشهای فرد نسبت به تواناییها و جذابیت هاش برای فرد مقابل وارد می آورد ، می تواند به عزت نفس او آسیب برساند و آن را کاهش دهد .
کسی که دچار خیانت شده است – بخصوص در خانم ها – وقتی به خود و رابطه اش می نگرد و علاوه بر خشم و ناراحتی ناشی از خطای دیگری بخش زیادی را به گردن خود می اندازد . او به این فکر خواهد کرد که حتماً من مشکلی داشته ام که برای همسرم کافی یا ارضائ کننده نبوده ام . در بسیاری از مواقع به خصوص در خانم ها ، فرد خیانت دیده به دنبال مقایسه خود با فرد سوم بر می آید و با دیدن نقاط مثبت و مقایسه آنها با خود دچار رنجش مضاعفی می شود .

 

افسردگی و اضطراب

 

 

در پی مورد خیانت واقع شدن از سوی همه فرد ممکن است دچار مشکلات عاطفی خاصی شود ، مثلاً کاهش عزت نفس .  حتی اگر فرد هیچگونه مشکلی در چهره ، اندام یا اخلاق نداشته باشد و از طریقی دیگر زمینه ابتلا افسردگی یا اضطراب در او وجود داشته باشد ، تمامی ویژگیهای مثبت اعم از توانایی ، جذابیت و نقاط قوت خود را زیر سوال برده و احساس می کند که فاقد آنها است .
از طرف دیگر وقتی فرد خیانت دیده با این قضاوت روانی مواجه می شود که « من به حد کافی خوب نیستم » یا « مشکلی دارم ، و گرنه خیانت نمیکرد » یا در می یابد باید تغییر بسیاری از این ویژگیها از عهده ی وی خارج است ، دچار اضطراب و نگرانی نسبت به آینده میشود . حتی ممکن است تصمیم ناخودآگاه در ذهن وی بوجود بیاید که « به من همیشه خیانت می شود » تصمیمی که باعث مسموم شدن آینده فرد می شود .
بدبینی
در پی خشم و نفرتی که فرد خیانت دیده احساس می کند بیزاری از هر گونه ارتباط با دیگران و نیز بدبینی پیش می آید و احتمالاً فرد در درون خود به این تصمیم گیری می رسد که دیگران خوب نیستند ، و در نتیجه « نباید به آنها اعتماد کرد » این تصمیم ممکن است باعث شود فرد برای مدتی یا حتی همیشه از ازدواج چشم بپوشد و بسیاری از شانس های خوب زندگی اش را نیز از دست بدهد . از سوی دیگر ، ممکن است فرد همچنان به روابط خود با دیگران ادامه دهد ؛ اما با خود تصمیم خواهد گرفت که فرد مقابل را کنترل کند و به این ترتیب ، زندگی خود و شریک عاطفی اش را سخت ، پر از سوء ظن و بدبینی و مسموم می کند .

 

 

نا امیدی و حذف ارزش های شخصی

 

احساس نا امیدی زمانی رخ می دهد که فرد طی ناراحتی خود به این نتیجه برسد که به رغم تمامی ویژگیهای مثبت وجودی اش ، توانایی جذب طرف مقابل و حفظ رابطه اش را ندارد و از توانایی حفظ یک رابطه پایدار در آینده و احتمالاً یافتن شریکی برای زندگی که بتوان به وفاداریش اعتماد کرد ، ناامید شود ، یکی دیگر از صورتهای بدبینی را می توان در خشم و ناراحتی ناشی از این موضوع دانست که طی آن فرد احساس می کند پایبندی به ارزش های شخصیتش نادیده ای نداشته و حتی شاید و وفاداریش به طرف مقابل نتیجه عکس داشته است .

 

انواع خیانت

 

هر موردی از خیانت هدف متفاوتی را دنبال می کند . توانمندی جهت توجیه رفتار یک همسر و مشخص کردن آن بعضی از آشفتگی ها را کاهش می دهد .
بطور کلی 3 نوع خیانت و یا رابطه پنهانی وجود دارد :

 

1- خیانت عشقی

یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک پیوند احساسی و جنسی صمیمانه میان یک فرد متأهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد برقرار می گردد .

 

2- خیانت جنسی

یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک فرد متأهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد رابطه جنسی برقرار می کند . دراین نوع رابطه عنصر علاقه و یا وابستگی احساسی کم رنگ می باشد .

3- خیانت اینترنتی و تلفن

شامل گفتگو و تبادل تصاویر و مشخصات یک فرد متأهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد از طریق اینترنت و چت ، محتوای گفتگو ها و تبادل تصاویر و مشخصات عموماً در رابطه با مسایل جنسی و صمیمانه می باشد .

 

انواع رابطه عشقی خیانت آمیز

 

رابطه عشقی کورکورانه

 

در این نوع رابطه پنهانی فرد به نوعی به عشق و به احساسی که در هنگام عاشق شدن به وی دست می دهد اعتیاد دارد . فرد در این نوع عشق خود را به مخاطره انداخته و به آب و آتش میزند که به وصال معشوق برسد . این نوع رابطه عشقی می تواند از چند هفته تا چندین سال بطول انجامد . اما پس از گذشت زمان هر دو فرد پی می برند که آنطور که تصور می کردند یکدیگر را نمی شناسند و با یکدیگر سازگاری و تفاهم ندارند . در این نوع رابطه فرد از همسر و یا شریک پیشین خود معمولاً جدا می گردد .

 

رابطه عشقی تفننی

 

این نوع رابطه پنهانی بر مبنای دوستی ، تفاهم و مراقبت دوجانبه از یکدیگر شکل می گیرد . این نوع رابطه به نوعی گریختن از وظایف مسئولیتها و فشارهای زندگی روزمره و پناه آوردن به یک فرد جدید می باشد . در این نوع رابطه دو فرد بطور مقابل ملاحظه ای احساساتی می باشند و ممکن است که با هم رابطه جنسی برقرار کنند و یا هیچگونه رابطه جنسی با یکدیگر نداشته باشند . این نوع رابطه می تواند سالها بطول انجامد و یا حتی مادام العمر ادامه یابد .

 

رابطه عشقی مقطعی

 

این نوع رابطه پنهانی در دوران تغییر و تحول و عبور از یک مقطع به مقطع دیگر زندگی فرد به وقوع می پیوندد . میان دو فردی که خواهان تجارب غیر جدی ، سرگرم کننده و افزایش دهنده عزت نفس می باشند . در زمان موفقت در فرد نوعی احساس شایستگی و کفایت پدید می آید که درفرد توقع یک پاداش ویژه را ایجاد می کند . مانند رابطه برقرار کردن با یک فرد تازه که هم سرگرم کننده باشد و هم زیاد سخت گیر و مشکل پسند نباشد . این نوع رابطه کاملاً زود گذر می باشد و عمرش کوتاه است . شاید کمتر از یکسال و بندرت زندگی مشترک فرد را از هم می گسلد .

 

رابطه عشقی انتقام جویانه

 

برخی از زنان از مردان و برخی مردان نیز از زنان نفرت دارند . آنها لذت را در آزار دادن ، فریب دادن و بازی دادن دیگران می بینند. آنها دروغگویان ماهری نیز می باشند . آنها در ابتدا وعده های خوشایندی به طرف مقابل می دهند اما در انتها چیزی جز ناکامی ، رنجش خاطر و تحقیر شدگی برای قربانی باقی نمی گذارند . فرد در این رابطه پنهان از همسر یا شریک پیشین خود جدا نمی گردد .

 

ادامه دارد...تاریخ درج مطلب :  24/12/92  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©