صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
وسواس فکری

وسواس فکری

 
فکر ، تکانه یا تصورات تکرار شونده و مزاحم مسایلی هستند که افراد مبتلا به وسواس فکری با آن در گیرند و می دانند که این شناخت ها ، درون فرآیندهای فکر آشفته خودشان ایجاد می شوند . اینگونه افراد می کوشند این افکار مزاحم را نادیده بگیرند یا متوقف کنند و در برخی موارد می کوشند با انجام دادن کاری یا فکر کردن به چیزی دیگر آن را خنثی کنند . از مهمترین نشانه های وسواس فکری این است که خود فرد مبتلا می داند که این افکار مزاحم هستند . در واقع در ابتلا به وسواس بیمار متوجه بیگانه بودن حادثه نسبت به شخصیت خود بوده و از غیر عادی و نابهنجار بودن رفتار خود آگاه است . روان شناسان وسواس را نوعی بیماری از سوی نوروزهای شدید می دانند که تعادل رفتاری و روانی را از بیمار سلب و او را در سازگاری با محیط دچار اشکال می سازد و این عدم تعادل و اختلال دارای صورتی آشکار است .


روانکاوان نیز وسواس را نوعی غریزه واخورده و ناخودآگاه معرفی می کنند و آن را حالتی می دانند که در آن فکر ، میل یا عقیده های خاص که اغلب وهم آمیز و اشتباه است آدمی را در بند خود می گیرد ، آنچنان که حتی اختیار او را سلب کرده و بیمار را وامیدارد که حتی رفتاری بر خلاف میل و خواسته هایش انجام دهد و بیمار هر چند به بیهوده گی کار یا افکار خود آگاه است اما نمی تواند از قید آن رهایی یابد .


وسواس به صورت های مختلف بروز می کند و در بیمار مبتلای به آن ، این موارد ملاحظه می شود :
اجتناب ، تکرار و مداومت ، تردید ، شک در عبادت ، دقت و نظم افراطی ، اجبار و الزام ، احساس بن بست ، عناد و لجبازی . رایج ترین وسواس های فکری عبارتند از : ترس از نجس شدن یا نجس کردن ، ترس از فراموش کردن انجام کاری مثل قفل کردن در ، بستن شیر گاز ، ترس از ابتلا به یک بیماری غیر قابل علاج ، ترس از انجام کاری غیر اخلاقی یا انجام رفتاری خجالت آور ، ترس از دست زدن به چیزهای سمی یا آلوده ، ترس از آسیب رساندن به کسی یا کشتن کسی که معمولاً این فکر در مورد افراد نزدیک و کسانی که فرد به شدت آنها را دوست دارد ، بروز می کند .


دیگر اختلال اساسی بعضی بیماران ، نشخوارهای فکری است که ممکن است نوعی رفتار وسواسی باشد که در پاسخ به وسواس به وجود می آید . در این قبیل موارد فرد گرفتار تفکر دور و دراز غیر خلاق درباره موضوع معینی می شود . موضوع این تفکرات ممکن است جنبه فردی و شخصی داشته یا دارای ماهیت مذهبی و فلسفی باشد .

 
در مواردی نیز وسواس به صورت : خود را در معرض تماشا گذاشتن ، دزدی ، آتش زدن جایی ، در آوردن جامه خود ، بی قراری ، بهانه گیری ، بدخوابی و بی اشتهایی ، کندن موهای سر و صورت و ... متجلی می شود که اگر فرد درمان نشود این احساس به بیمار دست می دهد که نکند دیوانه شده باشد .


بروز وسواس در چه افرادی است ؟
الف ) سن : تجارب حیاتی عادی افراد نشان می دهد که وسواس همگام با بلوغ و در غلیان شهوت در افراد پایه گرفته و تدریجاً رشد می کند . اگر در آن هنگام شرایط برای درمان مساعد باشد بهبودی نسبی و دوره ای پدید می آید و گرنه بیماری سیر مداوم و رو به رشد خود را خواهد داشت تا جایی که خود بیمار به ستوه آید .
ب ) هوش : بررسی های علمی نشان داده اند که وضع هوشی آنها در سطحی متوسط و حتی بالاتر از حد متوسط است . وسواسی هایی که دارای هوش اندک و یا با درجه ضعیف باشند بسیار کم هستند . بر این اساس رفتار آنها نباید حمل بر کم هوشی شان شود .
ج ) اعتقادات : افرادی که به دلیل افسردگی روی به مسائل دینی آورده اند و دارای اعتقادات تازه ای هستند ، بیشتر از افراد دیگر دچار این بیماری می شوند .
د ) نقش شخصیت و محیط : آنهایی که در زندگی شخصی حساس ترند امکان ابتلایشان به بیماری وسواس بیشتر است و غلبه وسواس بر آنها زیادتر است . همچنین این بیماری در بین فرزندانی که والدینشان حمایتی از آنها نمی کنند و یا تحقیرشان می کنند بیشتر دیده می شود . پاره ای از تحقیقات نشان داده اند که شخصیت والدین و حتی صفات ژنتیکی به روابط خونی و محیطی نیز در این امر مهم هستند .
و ) وراثت : حدود 50% بیماران وسواسی ، این بیماری را از والدین خود به ارث برده اند . همچنین انتقال زمینه های عصبی می تواند ریشه و عامل این بیماری باشد .
ن ) شیوه تربیت : در پیدایش این بیماری شیوه تربیت والدین نقش مهمی دارد . مادران حساس و کمال جو بصورتی نا خود آگاه زمینه را برای وسواسی شدن فرزند فراهم می کنند و مخصوصاً والدینی که رفتار فرزند را بر اساس ضابطه خود به صورت دقیق می خواهند و انعطاف پذیری کمتری دارند در این رابطه مقصرند .


آمار ابتلا
تحقیقات نشان می دهد که میزان ابتلای خانم ها به این بیماری بیشتر است ، اما در گروه سنی نوجوانی ، میزان ابتلای پسران از دختران بیشتر است که منشأ ژنتیکی دارد . از سوی دیگر میزان ابتلای افراد مجرد به این اختلال بیشتر از افراد متأهل است .


مشغولیت ذهنی مسأله دیگری است که ممکن است با وسواس اشتباه گرفته شود . چنین چیزی گاهی اوقات سراغ هر فردی  می آید ولی تفاوت آن با وسواس این است که زمانی که می خواهیم از شدت آن خلاص شویم ، می توانیم ، اما وسواس این ویژگی را ندارد .


درمان وسواس
درمان این بیماری از طریق دو درمان همزمان یعنی دارو درمانی و روان درمانی که به ترتیب به وسیله یک روان پزشک و یک روان شناس صورت می گیرد ، میسر است . همکاری اعضای خانواده فرد در انجام تکالیف درمانی او بسیار ضروری است . روان درمانی نوعی درمان است که توسط روانکاو یا روان شناس صورت می گیرد و آن یک همکاری آزاد بین بیمار و درمان کننده مبتنی بر اعمال متقابل است که بر اساس روابطی نسبتاً طولانی و طبق هدف و برنامه ریزی مشخصی به پیش می رود . درمان اختلال به صورت مکالمه ، صحبت و یا هر شیوه مفیدی که قادر بر اصلاح زندگی روانی فرد باشد انجام میگیرد .

 
در روان درمانی بر سه اصل مهم تکیه می شود :
1- اصلاح محیط
2- ارتباط خوب و مناسب
3- روانکاوی و روان درمانی

 
داروهایی که بیشترین اثر بخشی را در درمان این بیماری دارند ، سطح شیمیایی سروتونین را در مغز افزایش می دهند . 5% بیماران زمانی که مصرف دارو را قطع می کنند دوباره عود علایم را دارند ، به همین خاطر حتماً دارو درمانی با روان درمانی باید توأمان باشد . در مورد برخی بیماران دارو درمانی و شناخت درمانی تأثیر دارد .
همچنین در درمان وسواس ، تغییر آب و هوا ، تغییر شرایط زندگی ، ایجاد اشتغال و سرگرمی ، زندگی در جمع نیز تأثیر دارد .


نیلوفر السادات مهاجرانی – مشاور واحد مشاوره ی ازدواج و تحکیم خانوادهتاریخ درج مطلب :  05/12/92  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©