صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
مهارت حل مسئله زوجین

مهارت حل مسئله زوجین

 
وقتی زن و شوهر با هم اختلاف پیدا می کنند ، سه راه بیشتر ندارند :
1- با هم دعوا کنند
2- از رسیدگی به اختلاف خود اجتناب ورزند
3- اختلاف خود را حل کنند
اگر با هم دعوا کنند ، تمام انرژی خود را صرف این می کنند که چه کسی راست می گوید و چه کسی غلط ، اما اختلاف حل نمی شود .
اگر هم به اختلاف خود رسیدگی نکنند اختلافشان مدتی بعد دوباره بروز نموده و حتی ممکن است شدیدتر شود .
پس حل اختلاف عاقلانه ترین راه است . این که اختلاف زن و شوهر حل می شود یا نه ربطی به میزان و شدت مشکل ندارد بلکه حل اختلاف به این بستگی دارد که آیا زن و شوهر می خواهند با مشکلشان کنار بیایند یا نه ؟ هر اختلافی می تواند زندگی زناشویی را به خطر بیندازد ولی با دلگرمی دادن و همکاری ، حتی شدیدترین مشکلات هم می تواند موجب نزدیک شدن زن و شوهر و تحکیم پیوند زناشویی آنان شود .
بنابراین از آنجایی که همه افراد در زندگی مشترک خود با مشکلات کوچک و بزرگ روبرو می شوند ، ضروری است نحوه حل صحیح مسائل و مشکلات را بیاموزند تا از به وجود آمدن مشکلات بیشتر پیشگیری شود و توانمندی زوجین در حل مسایل افزوده گردد .

تعریف تعارض زناشویی :
هنگامی که دو نفر به عنوان زن و شوهر با یکدیگر زندگی می کنند در بین آنها ممکن است تعارضاتی بوجود آید . در تعادل بسیار طبیعی زن و شوهر ، مواقعی است که اختلاف هایی به وجود می آید و یا نیازها برآورده نمی شوند . در نتیجه ، زن و شوهر باید برای آن آماده شوند .
این آمادگی باید نه تنها بر حسب توانایی برقراری ارتباط موثر باشد بلکه با توجه به انجام راهبرد حل مسئله به شیوه نظامدار که ساختار و نظمی برای جلسات حل تعارض فراهم می آورد ، به وجود آید .


عوامل موثر در تعارضات مربوط به زوجین
دلیل مشاجره هر چه که باشد در اغلب موارد جز موارد خاص – جمله های تقریباً مشابهی در حین دعوا بین زن و مرد رد و بدل می شود . در حین مشاجره کمتر به موضوع اصلی اشاره کرده و به هر شکل ممکن فقط شخصیت یکدیگر را خرد می کنند . اگر چه روانشناسان و مشاوران خانواده در سکوت کردن در برابر رفتارهای نا مناسب طرف مقابل را روش مناسبی در زندگی مشترک نمی دانند ، مشاجره را هم راه خوبی برای رفع مشکلات نمی داند اما آنچه باید در هر مشاجره ای مورد توجه هر دو طرف قرار بگیرد « حفظ حرمتها » ست که البته امری بس دشوار می باشد نمی دانند .
پافشاری روی عقاید و فریاد زدن های بی دلیل ، تکرار مسائل گذشته ، بهانه جویی هایی که خودمان هم می دانیم غیر منطقی است ، همگی نشان می دهد که اکثر جر و بحث های ما دلیل روشنی ندارد . انگار فقط قصد داریم که با فریاد و ناسزا با هم زورآزمایی کنیم . در حین مشاجره استفاده از جمله هایی که با ضمیر « من » شروع می شوند مثل « من دوست دارم » « من       می دانم » و ... یا به کار بردن کلمه های تأکیدی مثل « اصلاً » « همیشه » و « باید » مانند « تو اصلاً حرف من را نمیفهمی » « تو همیشه برخلاف نظر من رفتار میکنی » نه تنها مشکلی را برطرف نمی کنند بلکه باعث بالا گرفتن دعوا و از بین رفتن حرمت ها  می شود .

 
تعریف حل مسئله
حل مسئله بر یک فرآیند رفتاری شناختی یا آشکار دلالت دارد که پاسخهای بالقوه موثری برای موقعیت مشکل را فراهم      می کند . و احتمال انتخاب موثرترین پاسخ را از میان پاسخهای متعدد ، افزایش می دهد .
حل مسئله متشکل از دو مرحله ذیل است :
1- شناسایی مشکل
2- حل کردن مشکل
در مرحله اول افراد تلاش می کنند شناخت متقابلی از مشکل بدست آورند . در این مرحله مهارتهای مختلفی مورد نیاز است . شریکها باید مهارتهای تصریح رفتاری ، بیان احساس و مهارت گوش دادن فعال را داشته باشند . در مرحله دوم ، انتخاب و اجرای یک راه حل مهم ترین کار است . با سازماندهی حل مسأله به این دو مرحله و مراحل فرعی مختلف ، می آموزیم که این فرآیند جدید نظامدار و کنترل شده است . با این ذهنیت ، برنامه ارائه شده در قسمت بعدی تلاشی است برای سازماندهی کوشش های حل مسأله جهت استفاده در جلسه درمان و خانه .
1- شناسایی مشکل
مرحله 1 : انتخاب زمان و مکان مناسب برای حل مسأله :
قبل از هر گونه تلاش برای حل مشکل ، زن و شوهرها باید ابتدا محیطی پیدا کنند که بحث و بررسی صریح موضوعات را تسهیل نماید ، همچنین زمان حل مسأله نیز باید مناسب باشد .
مرحله 2 : ثبت جلسات حل مسأله :
چهار نوع اطلاعات مهم حاصل از جلسه حل مسئله وجود دارد که می بایست در دفترچه یادداشت زن و شوهر ثبت شود . تاریخ، مشکل بحث شده ، پیامد به دست آمده و امضای زن و شوهر .
مرحله 3 : تعریف دقیق مشکل
اولاً زوجین باید به خاطر داشته باشند تا به حقایق پایند   باشند . دوم ، آنها باید تلاش کنند بیشتر از یک مشکل را در هر بار بحث نکنند . سوم در نظر داشته باشند مشکلاتی را که در حال حاضر اتفاق افتاده است یا به طور بالقوه در آینده نزدیک بروز می کند ، بحث کنند .
2- حل مشکل
مرحله 1 :پذیرفتن بعداز شناسایی مشکل و حرکت درجهت یافتن راه حل
افراد به منظور اینکه مسأله گشای خوبی باشند ، باید ابتدا یاد بگیرند گوش کنند و نظر و احساس همسرشان را بپذیرند . پس به اتفاق همدیگر می توانند این سوال مهم را مطرح کنند : برای حل این وضعیت چه کاری می توان کرد ؟
مرحله 2 : راه حل مشکل مستلزم تصریح هدف است
زوجین جهت حل مشکل خودشان ابتدا باید بدانند برای چه هدفی می کوشند . بنابراین اهداف باید عینی و ملموس باشند و به صورت صریحی عنوان شوند تا به خوبی دریابیم به این هدف ها دست یافته ایم یا نه ؟ آیا این اهداف برای هر دوی آنها قابل پذیرش است و سرانجام اینکه هدف باید عملی باشد .
مرحله 3 : در نظر گرفتن طبقه وسیعی از راه حل های احتمالی
بعداز ارائه اهداف زوجین باید راه حلهای بسیار مختلفی را برای حل مشکلات جستجو کرده و در نظر بگیرند . مهم ترین مسأله این است که افراد باید در ارائه و مطرح کردن راه حل های احتمالی به طور کلی عاری از تعصب بوده و سعه صدر داشته باشند . آنها باید خلاق باشند ، راه حل ها را فهرست بندی نموده و بعد از آن به صورت منطقی ارزیابی نمایید .
مرحله 4 : انتخاب یک راه حل با توافق طرفین
زوجین چطور تصمیم می گیرند که کدام راه حل باید انتخاب شود پاسخ این است که آنان باید با هم به توافق برسند به منظور دستیابی به بهترین راه حل ها برای مشکلات زن و شوهر هر دو باید موافقت کنند تا حدی در موضع شان تعدیل به وجود آورند که نیازهای همسر و خود را با وضعیت تطبیق دهند .
مرحله 5 : تلاش برای آزمایش راه حل ، جمع آوری داده ها و ارزیابی پیامد
بعد از ارائه راه حل و اجرای آزمایشی آن ، زن و شوهر می توانند نتایج را ارزشیابی کنند .
مرحله 6 : در صورت لزوم باید راه حل را اصلاح کرده ، در آن تجدید نظر کرده و زن و شوهر درباره ان به توافق برسند
بسیاری از زن و شوهرها در می یابند که اگر چه آنها از اجرای راه حل اولیه کاملاً راضی اند ، اما همه آنچه را که می خواسته اند به دست نیاورده اند ، این خوب است در عوض ، نارضایتی باید به عنوان انگیزه ای برای حل مسأله بیشتر کمک کند .
بهبود مهارتهای حل مسأله یکی از رویکردهای درمانی متفاوتی است که برای تسهیل تعامل موثر زن و شوهر در دسترس می باشد . هدف از درمان برای زن و شوهر این است که در نهایت درمانگران خود باشند .
همچنین مهارتهایی که آنان کسب می کنند می تواند در مورد طبقه وسیعی از مشکلات که به طور غیر قابل اجتنابی در روابط دراز مدت اتفاق می افتند به کار برده شوند .

مهناز شاهمرادی - مشاور واحد مشاوره ازدواج و تحکیم خانوادهتاریخ درج مطلب :  04/12/92  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©