صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
9 تأثیر منفی طلاق روی کودکان

9 تأثير منفي طلاق روي كودكان
طلاق؛ اولين مهره دومينوي سقوط كودك
مترجم: ‌مژگان جمشيدي
مرجع : روزنامه جوان
 چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲

آمارها نشانگر افزايش طلاق در برخي شهرهاي كشورمان به ويژه كلانشهر تهران است. بررسي چرايي اين پديده آسيب‌زاي اجتماعي حياتي است چراكه طلاق مي‌تواند اولين مهره در رديف دومينوي منجر به سقوط و فروماندگي يك كودك باشد!
امروزه طلاق ديگر يك استثناي عجيب نيست! در واقع با مقايسه ميزان ازدواج‌هاي عميقاً با ثبات در طول دهه گذشته و طلاق‌هاي رو به افزايش، اكثر زوج‌هاي مقيد و متعهد كه شما مي‌شناسيد از زوج‌هاي قديمي‌تر بوده‌اند.هرچند شرايط فرهنگي حاكم بر جوامع غربي با جامعه ما متفاوت است اما بي‌شك طلاق در هرجامعه‌اي با هر فرهنگي آسيب‌هاي مشترك به بارمي‌آورد. در اين زمينه تحقيقات گسترده‌اي به منظور تحليل تأثيرات منفي طلاق بر كودكان انجام و گردآوري شده است و نتايج اين تحقيقات اصلاً خوب نيستند، هرچند كه قبح و زشتي طلاق، امروزه ديگر از بين رفته است! در اينجا به ۹ تأثير منفي شايع طلاق بر كودكان مي‌پردازيم.

۱- اعتياد به سيگار
در نسخه مارس ۲۰۱۳ ازيك تحقيق منتشرشده به نام «سلامت عمومي» محققان دانشگاه تورنتو مطرح كرده‌اند كه پسران و دختران خانواده‌هاي طلاق گرفته تا حد قابل توجهي بيشتر از همسن و سالان خود در خانواده‌هاي سالم اعتياد به سيگار پيدا مي‌كنند. در يك بررسي تحليلي از ۱۹۰۰۰ امريكايي، احتمال اعتياد به سيگار در مرداني كه والدين آنها قبل از ۱۸ سالگي ايشان از هم جدا شده‌اند، ۴۸ درصد بيشتر از مرداني است كه خانواده‌هاي سلامت دارند. در مورد زنان احتمال ابتلا به اين گونه اعتياد‌ها ۳۵ درصد مي‌باشد. بنابر نظر نويسنده «ايزم فولر تامسون» اين ارتباط «بسيار مخرب» نامگذاري شده است.

۲- مصرف موادمخدر
خانم دكتر «استروشين» جامعه‌‌شناس از دانشگاه «آلبرتا» به منظور شناخت عاملي كه در پشت سوء مصرف موادمخدر در كودكان طي دو دهه گذشته وجود داشته، تحقيقي را آغاز كرده به اين ترتيب كه در سال ۲۰۰۷ اقدام به انتشار نتيجه ارزيابي و بررسي اين اطلاعات در دوره مابين سال ۱۹۹۴تا سال ۲۰۰۰ كرد.
در اين ارزيابي، تعداد ۵۰۰۰ كودك كه از موادمخدر استفاده نمي‌كردند و داراي خانواده سالم با حضور والدين بودند، مورد مصاحبه قرار گرفتند. در طول آن شش سال ۲/۱۳ درصد از آن كودكان عارضه طلاق والدين را تجربه كردند. ۶/۶ درصد از آن گروه دست به مصرف موادمخدر زدند. از طرفي در خانواده‌هاي سلامت باحضور والدين هم ۳/۳ درصد از كودكان موادمخدر مصرف كردند.
دكتر «استورشين» عقيده دارد استرس ناشي از طلاق والدين مي‌توانسته سلامت ذهني اين كودكان را تحت تأثير قرار داده باشد و آنها را به سمت وابستگي و اعتياد به موادمخدر سوق دهد.

۳- ضعف در رياضيات و علوم اجتماعي
يكي از تحقيقات انجام شده توسط دانشگاه «وسيكونسين – مديسن» در سال ۲۰۱۱ بيان كرد كه كودكان داراي طلاق والدين گرفته معمولاً از لحاظ رياضيات و علوم اجتماعي، از ديگر همكلاس‌هاي خود عقب مي‌افتند و اغلب دچار مجموعه‌اي از مشكلات، نگراني، استرس و عدم اعتماد به نفس مي‌شوند.
علت اينكه مهارت‌هاي رياضي به راحتي تحت تأثير قرار مي‌گيرد، نياز به تمركز كافي در يادگيري اين علوم است، تا جايي كه محققي به نام «هيانسيك كيم» در اينباره مي‌گويد: «اگر من نتوانم بفهمم كه يك به علاوه يك، مي‌شود دو، پس هرگز نمي‌توانم جدول ضرب را بفهمم! كودكان طلاق از لحاظ يادگيري به كودكاني كه در خانواده‌هاي سلامت زندگي مي‌كنند، شبيه نيستند.»

۴- زمينه آمادگي بيشتر براي ابتلا به بيماري‌ها
در سال ۱۹۹۰ «جين مالدون» از دانشگاه «بركلي» كاليفرنيا طي تحقيقات خود پي برد كه كودكان طلاق داراي ۳۵ درصد از ريسك احتمال ابتلا به مشكلات سلامتي هستند، در حالي كه اين رقم در بين تمام كودكان ۲۶درصد مي‌باشد.
بنا بر نظر «مالدون» رقم بالاي درصد ابتلا به بيماري‌ها در اينگونه كودكان از برخورد قابل توجه و زياده از حد آنها با استرس و فشار تغييرات تلخ در زندگي آنها ناشي مي‌شود. همچنين طلاق مي‌تواند باعث كاهش دسترسي اين كودكان به امكاناتي نظير بيمه شود يا سبب اتلاف عوامل مهم در فراهم آوردن شرايط خوب سلامتي، از جمله سرپرستي والدين با ثبات و يك محيط زندگي سالم باشد.
خطر مشكلات سلامتي در چهار سال اوليه بعد از جدايي بيشتر از حد متوسط بوده، معمولاً در سال‌هاي بعدي افزايش هم پيدا مي‌كند.

۵- افزايش احتمال اخراج شدن از مدرسه
يكي از تحقيقات در سال ۲۰۱۰ نشان مي‌دهد كه بيش از ۷۸ درصد از كودكان در خانواده‌هاي سلامت، در كنار والدين، تا قبل از ۲۰سالگي از دبيرستان فارغ‌التحصيل مي‌شوند اما در افرادي كه در خانواده شاهد تغييرات و اتفاقات مهم از جمله طلاق، مرگ يكي از والدين يا ازدواج مجدد آنها بوده‌اند، تنها ۶۰ درصد موفق به اتمام دبيرستان مي‌شوند. هر چه اين اتفاقات در سنين پايين‌تر دوران تحصيلي روي دهد تأثير آن بر كودكان بيشتر است. همچنين در صورتي كه اتفاقات بيشتري را تجربه كنند؛ مثلاً اگر پس از طلاق والدين، شاهد ازدواج مجدد آنها هم باشند، تأثير اين رويدادها بر جريان تحصيلي آنان نيز بيشتر خواهد بود.

۶- گرايش به ارتكاب جرم
در سال ۲۰۰۹ مؤسسه حقوقي «ميشكان ريا» با تحقيق روي ۲۰۰۰ نفر كه در دوران كودكي يا نوجواني تا قبل از ۲۰ سالگي طلاق والدين را تجربه كرده بودند، آماري ارائه داد.
اين آمار تصوير مثبتي از تجربيات آنها ترسيم نمي‌كرد. طبق اين آمار ۴۲ درصد از اين افراد مورد تجاوز جنسي قرار گرفتند، ۴۹ درصدشان ناچار به تحمل يكي از والدين افسرده بوده‌اند و ۲۴درصد مجبور به دروغ گفتن به خاطر يكي از والدين شده‌اند. به طور كلي، از هر ۱۰ نفر يك نفر دست به ارتكاب جرم زده و ۸ درصد اقدام به خودكشي كرده‌اند.

۷- ريسك بالا در دچار شدن به سكته
در سال ۲۰۱۰ محققان دانشگاه «تورنتو» ثابت كردند كه رابطه‌اي بسيار قوي بين طلاق و ريسك سكته مغزي وجود دارد. البته عده بسيار كثيري از كساني كه والدين آنها طلاق گرفتند هرگز دچار سكته نشدند.
يكي از محققان به نام خانم «ايزم فولرتامسون» مي‌گويد: ‌«بگذاريد بيهوده مسئله را بزرگ نكنيم، ما مطمئن نيستيم كه طلاق والدين منجر به سكته مغزي مي‌شود اما به هر حال چنين رابطه‌اي وجود دارد. اين رابطه مي‌تواند در اثر قرار داشتن فرد در معرض فشار و استرس‌هاي روحي باشد كه منجر به تغييراتي در فيزيولوژي كودك مي‌شود. البته زماني كه افراد مورد تحقيق ما طلاق والدين را تجربه كرده‌اند در حدود دهه ۱۹۵۰ بوده است كه در آن زمان اين امر هنوز از لحاظ اجتماعي به اندازه امروز در جامعه جا نيفتاده بود.»

۸- احتمال بيشتر طلاق گرفتن خود آنها
در سال ۲۰۰۵ «نيكولاس اچ ولفينگر» محققي از دانشگاه «اوتا» تحقيقي ارائه كردكه بيانگر اين مسئله بود كه كودكان طلاق بيش از ديگران در معرض احتمال طلاق در بزرگسالي قرار دارند.
برخي از اين كودكان، به اميدداشتن رابطه‌اي محكم و باثبات، در سنين نوجواني اقدام به ازدواج مي‌كنند و در اغلب موارد فرد منتخب آنها براي ازدواج، ‌خود از كودكان طلاق بوده است.
نتيجه تحقيقات «ولفينگر» حاكي از آن است كه زوج‌هايي كه يكي از آنها در كودكي تجربه طلاق والدين داشته‌اند دو برابر ديگران در معرض احتمال طلاق قرار دارند و اين احتمال درمورد زوج‌هايي كه هر دوي آنها از چنين خانواده‌هايي باشند تا سه برابر افزايش نشان مي‌دهد.
به اعتقاد «ولفينگر»، يكي از مهم‌ترين علل اين آمار اين است كه افرادي كه داراي چنين خانواده‌هايي بودند خيلي زود و در سنين پايين، اقدام به ازدواج مي‌كنند.

۹- مرگ زودرس
نتيجه گردآوري شده يكسري تحقيقات ملال‌انگيز در هشت دهه تحقيق، كتابي است به نام «پروژه عمر» نوشته «هاوارد فريدمن» و «لسلي مارتين».
آغاز اين تحقيقات از سال ۱۹۲۱ بود، محققان حدود ۱۵۰۰ پسر و دختر را انتخاب و زندگي آنها را در تمام مراحل عمر پيگيري و بررسي و ثبت مي‌كردند. بيش از يك‌سوم از اين افراد يكي از موارد طلاق والدين يا مرگ يكي از والدين را تا قبل از ۲۱ سالگي تجربه كردند اما فقط افرادي كه والدين آنها در كودكي ايشان از هم طلاق گرفته بودند به طور متوسط حدود پنج سال زودتر از ديگران زندگي را ترك كرده و مرده‌اند.
زندگي برخي از آنها به مرگ طبيعي و برخي به مرگ غيرطبيعي منتهي شد اما مردان بيشتر در اثر تصادف يا خشونت جان خود را از دست دادند. عموماً طلاق والدين سطح استاندارد زندگي كودكان را پايين مي‌آورد كه تفاوت ويژه‌اي در طول عمر زنان هم ايجاد مي‌كند.
منبع: سايت مقالات اجتماعيتاریخ درج مطلب :  04/03/92  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©