صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
قبل از ازدواج سعی کنید مانع طلاق شوید


قبل از ازدواج سعي كنيد مانع طلاق شويد


مصاحبه با خانم آزيتا بهرامي روانشناس و مشاور

نويسنده: عليرضا سردشتي

 

    مشكلات مربوط به ازدواج يكي از مسايل مهم پيش روي جامعه ماست كه حتي برخي از كارشناسان و رسانه ها از آن به عنوان «بحران طلاق» در جامعه نام مي برند. به نظر مي رسد دقت در انتخاب همسر مناسب و دارا بودن ويژگي هاي مناسب شخصيتي براي ازدواج و حل مشكلات معمول زندگي زناشويي مهم ترين گام ها در اين باره هستند كه در واقع مي توانند سلامت يك زندگي مشترك را قبل از شروع آن تضمين كنند. خانم آزيتا بهرامي روانشناس در اين مورد توضيح مي دهد.
    دركل بايد گفت كه احساس شكست شخصي و مسايلي مثل مشاجرات دونفره و بي سرانجامي فرزندان، بروز مشكلات روحي- رواني و تنش هاي مختلف در پي طلاق، پايان مناسب براي هيچ ازدواجي نيست و برعكس شروع كننده بسياري از مشكلات و نابساماني هاست.
    در مورد ازدواج، مهم ترين نكته اين است كه فرد بايد به بلوغ همه جانبه رسيده باشد، يعني به بلوغ فكري، بلوغ عاطفي، بلوغ اجتماعي، بلوغ رواني و بلوغ شخصيتي. صرفا رسيدن به يك سن خاص كافي نيست و هر شخصي قبل از ازدواج بايد در شرايطي باشد كه در آن محك بخورد تا ببيند به شرايط لازم براي ازدواج رسيده است. البته قطعا همه جوان ها بايد خيلي چيزها را فرا بگيرند و نياز به اندوخته هاي بيشتري دارند اما در كل انتظار مي رود فردي كه به فرض به 25سالگي رسيده است رفتار، كردار، شخصيت و نگاهش به زندگي از لحاظ اجتماعي ديگر كودك صفتي نداشته باشد. پس در اينجا بايد گفت 25سالگي دوران پايان دادن به كودك صفتي هاست. اين فرد زماني كه بتواند واقعا به غير از خودش ديگري را دوست داشته باشد به بلوغ عاطفي رسيده است. اگر رفتارهاي اجتماعي اش منطبق بر آنچه جامعه مي پسندد، باشد و به لحاظ اجتماعي به پختگي رسيده باشد، يعني بلوغ اجتماعي يافته و مي خواهد ازدواج كند. درخصوص بلوغ رواني هم بايد گفت زماني كه فرد از رفتارهاي غيرطبيعي فاصله مي گيرد و دچار رفتارهاي تكانشي و پرخاشگري نمي شود و خيلي زود اصطلاحا از كوره درنمي رود و در اصل پس از تفكر و سنجش تصميم مي گيرد يا سخن مي گويد به بلوغ رواني رسيده است.
    اين سه محور بلوغ عاطفي، بلوغ اجتماعي و بلوغ رواني لازم است اما بلوغ اقتصادي نيز اهميت دارد. البته در شرايط امروز در بسياري از جوان ها بلوغ اقتصادي به آن شكل كه بايد حداقل در آغاز ازدواج رخ نمي دهد اما به هر حال اين فرد بايد يك مقدار پس انداز داشته باشد و اگر خانه و ماشين شخصي ندارد بايد حداقل ها را داشته باشد و براي امرار معاش بتواند از كم شروع كند. البته براي ازدواج به سه جنبه اصلي بلوغ عاطفي، رواني و اجتماعي بيشتر از اقتصادي نياز داريم. خيلي ها به جنبه اقتصادي اهميت بيشتري مي دهند ولي بايد گفت يك جوان نمي تواند از نظر اقتصادي توانا باشد مگر اينكه ثروتي از خانواده به او رسيده باشد.
    يكي از موارد بسيار مهم در انتخاب همسر در نظر گرفتن سلامت روحي و شخصيتي فرد است. اگر مي خواهيد راحت و آسوده بوده و زندگي خوبي داشته باشيد بايد از سلامت شخصيت مطمئن شويد. در اينجا رفتار، طرز تفكر، انديشه، نحوه برخورد، نحوه برقراري ارتباط و ايدئولوژي، احساس، انگيزه و عواطف در اصل ويژگي هاي فردي محسوب مي شود. گروهي از انسان ها يا بسيار بدبين و منفي هستند و هميشه فكر مي كنند طرف مقابل دروغ مي گويد يا به نوعي مي خواهند با شكاكي مچ طرف مقابل خود را بگيرند. اين افراد در زندگي شخصي خود پيوسته مي خواهند مچ بگيرند و ارتباطي كه بر مبناي اعتماد و اطمينان تامين مي شود در اين گونه افراد وجود ندارد. زندگي با اين افراد شكاك بسيار دشوار است!
    از سوي ديگر افرادي با شخصيت افسرده وجود دارند كه از هيچ چيز لذت نمي برند، بسيار ساكت اند، زود خسته شده و پيوسته احساس نياز به خواب و استراحت دارند و علاقه اي به حضور در جمع ندارند، به ويژه جمع هايي كه در آن تعدادي غريبه نيز وجود دارد، براي آنان سنگين است. البته شخصيت افسرده با بيماري افسردگي متفاوت است و اين بيماري افسردگي با دارو يا روان درماني برطرف مي شود اما شخصيت افسرده اين طور نيست. در افراد با شخصيت افسرده حالت كناره گيري در تعاملات اجتماعي ديده مي شود. بروز بحران هاي اضطرابي، تبديل اضطراب به خشم، فرياد زدن، دعوا كردن و ناتواني در برقراري ارتباط كلامي و غيركلامي به ويژه با همسر خود از ديگر علايم اين انسان هاست. اين افراد حتي در بيان دوست داشتن كلامي هم مشكل دارند و فكر مي كنند اگر اين گونه كنند نشانه ضعف آنهاست. افرادي كه از نظر شخصيتي دچار مشكل هستند به اين باور نمي رسند كه نياز به درمان دارند و اصلاقبول ندارند كه اضطراب، بي اعتمادي، ترس از اجتماع و هر مشكل آنان قابل پيشگيري يا برطرف شدن است و پيوسته مي گويند نيازي به پزشك ندارند.
    نوع ديگر شخصيت هاي مشكل دار براي ازدواج، افرادي هستند كه به زير پا گذاشتن قانون و عرف و در اصطلاح خلاف كردن گرايش دارند. اين افراد پيوسته درحال انجام كارهاي گناه، كلاه بر سر ديگران گذاشتن، دروغ گفتن و... هستند و با وجود اينكه ظاهر بسيار آراسته اي دارند و كسي گمان نمي كند كه آنها دچار مشكل باشند اما پيوسته دروغ مي گويند و تخلف مي كنند. آنان پيوسته درحال زير پا گذاشتن قوانين و مقررات هستند و اگر هم كسي برخلاف ميل شان رفتار كند، عصباني مي شوند و پرخاشگري كرده به طوري كه افراد را مجبور به كوتاه آمدن مي كنند. آنان نه تنها با قانون و مقررات مشكل دارند بلكه در بسياري موارد اهل مواد مخدر و ساير خلاف ها هستند. زندگي با اين گروه حتي اگر هم به جدايي منجر نشود، ناراحت كننده ، دشوار، غيرلذت بخش و طاقت فرسا مي شود كه به جز سوختن و ساختن، درگيري و نزاع راه ديگري مطرح نمي شود. البته درصورت مراجعه به روانپزشك يا روانشناس با پيگيري هاي طولاني مدت قابل معالجه و درمان هستند.
    همه روانشناسان مي گويند بايد حتما قبل از ازدواج به روانشناس مراجعه كرد. انجام تست هاي تعيين شخصيت براي هر دو نفر قبل از ازدواج به اين دليل است كه تعداد زيادي از زوجين كه كار آنها به طلاق مي انجامد يا كساني كه با نشانه هاي مخفي عارضه اختلال شخصيت زندگي مي كنند، آرام هستند ولي خوشحال نيستند و زندگي مي كنند، اگر پيشگيري و به مشاور مراجعه مي كردند شايد در چنين وضعيتي قرار نمي گرفتند.
    يك نكته مهم ديگر همسان، هم طراز و هم شان بودن زوجين است؛ اينكه از نظر اقتصادي، خانوادگي، فرهنگي، تحصيلي، مذهبي، اعتقادي و از هر نظر كه فكر مي كنيم بايد سمت و سوي مشابهي وجود داشته باشد.
    خوب نيست كه فردي از طبقه خيلي بالاي جامعه با فردي در طبقه خيلي پايين ازدواج كند. بي شك از نظر فرهنگي، فكري و آداب و رسوم با هم تفاوت دارند. اختلاف طبقاتي بي شك مشكل آفرين خواهد بود. از سوي ديگر ممكن است دو نفر از نظر اقتصادي هم سطح ولي از نظر فرهنگي تفاوت هاي فراواني داشته باشند. اگر بتوانيم فرهنگ فرد متقابل را به طور كامل مطالعه كرده و بدانيم چه انسان هايي هستند، چه خلق و خويي داشته و به چه چيزهايي بيشتر اهميت مي دهند و آداب و رسوم شان و نحوه فرزندپروري يا همسرداري آنان چگونه است، مي توان به نتايج خوبي دست يافت. به واقع مانند يك محقق بايد مطالعه دقيق صورت گرفته و با استخراج اطلاعات به پژوهش در اين خصوص پرداخت.
    شما يك نفريد كه در حال ورود به يك خانواده جديد و يك فرهنگ و طايفه هستيد. بايد ياد بگيريد خود را وارد آن كنيد. حتي ممكن است آنها زبان متفاوتي داشته باشند كه بايد آن را نيز ياد بگيريد. زبان خيلي مهم است. با فراگيري آن وارد دنياي ديگري شده ايد؛ يك دنياي وسيع و جديد. فردي كه با شما ازدواج مي كند هم با فرهنگ شما بيگانه است و او نيز بايد همين كارها را انجام دهد. اگر او هم دچار سختي و دشواري مي شود اما بايد بدانيد كه اين قراردادي است كه از ابتدا ميان دو نفر بسته مي شود. بايد رودررو بگويند كه چگونه فرهنگ هايشان متفاوت است و بايد هردو با فرهنگ و نيازهاي طرفين آشنا شده و باهم كنار بيايند. خوشبختانه در موارد زيادي شاهد اين بوديم كه دو فرد با فرهنگ هاي متفاوت ازدواج كردند اما چون مطالعه قبلي و پذيرش هاي لازم را داشتند، بسيار هم موفق بودند. انعطاف پذيري يك ويژگي خيلي خوب است كه اگر همه بتوانيم در خود ايجاد كنيم صاحب پيشرفت هاي ارزشمندي خواهيم شد.
   
    
 روزنامه شرق ، شماره 1590 به تاريخ 9/5/91، صفحه 10 (روان شناسي)تاریخ درج مطلب :  22/05/91  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©