صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
تَرَ ك در‌سقف زندگي

تَرَ ك در‌سقف زندگي

نشانه‌هايي وجود دارد كه به شما مي‌گويد شكست دارد روي زندگيتان آوار مي‌شود. اگر صداي ترك‌ترك سقف زندگيتان را تشخيص نمي‌دهيد خوب است به اين نشانه‌ها دقت كنيد:‌
اولين نشانه ناسازگاري اين است كه خنده از رابطه شما رخت مي‌بندد. زن و شوهر در اين مرحله ديگر به هم لطيفه نمي‌گويند و با هم نمي‌خندند.
نشانه دوم كم شدن صحبت و مكالمه است.
به نظر مي‌رسد حرف زيادي براي گفتن نمانده است. خانه به مكاني بدل مي‌شود كه زن و شوهر تنها در آن زندگي مي‌كنند. خانه ديگر مكاني براي سهيم شدن مهر و محبت و هماهنگي نيست. در چنين وضعيتي زن و شوهر هر كدام به كار خودشان مشغول مي‌شوند يا به بچه‌ها مي‌پردازند. هركدام به دوستان يا همسايگانشان توجه مي‌كنند. بسياري از كساني كه از ازدواج خود ناخشنودند در كار خود غرق مي‌شوند. روزي 12 يا 14 ساعت كار مي‌كنند تا مجبور نباشند به خانه بروند. برايان تريسي در كتاب راهكارهاي موفقيت مي‌نويسد: آن زوج‌ها تا مي‌توانند زمان كمتري با هم صرف مي‌كنند و به همين دليل روابطشان بدتر مي‌شود. مشتركات آنان كمتر و كمتر مي‌شود و اگر خانواده‌اي در اين وضعيت قرار گرفته است بايد مشتركات بين يكديگر را بيشتر كنند. زن و شوهر بايد سعي كنند لحظات مفرح بيشتري باهم بگذرانند و تمام تلاش خود را بكنند تا رابطه خود را از نو بسازند. وي سفر، توجه به فعاليت‌هاي يكديگر و ايجاد مشتركات جديد را از راهكارهاي نجات اين رابطه مي‌داند و توصيه مي‌كند خصوصا كساني كه فرزنداني را طي سال‌ها زندگي به وجود آورده‌اند نسبت به اين سرمايه مسووليت داشته و بايد براي بهبود رابطه بكوشند.
به يكديگر لطف‌هاي كوچك كنيد و كارهاي عاشقانه و محبت‌آميز انجام دهيد. دادن هداياي كوچك مهرباني و محبت مي‌تواند عشق از دست رفته را زنده كند. مثل اوايل رابطه‌تان به هم بيشتر توجه كنيد و سعي كنيد يكديگر را درك كنيد. همدلي را در خود افزايش دهيد و مودبانه صحبت كردن را از سر بگيريد. جنبه‌هاي مثبت يكديگر را جستجو كنيد و به كيفياتي در همسرتان كه آنها را زماني تحسين مي‌كرديد دقت كنيد. سعي كنيد اشتباهات يكديگر را فراموش كرده ببخشيد.
اما اين امكان نيز وجود دارد كه هر دو ناسازگار شده باشيد. حتما زن و شوهر‌هايي را ديده‌ايد كه سر يك ميز مي‌نشينند، اما با هم حرفي نمي‌زنند. در يك اتومبيل هستند اما هركدام به سمتي نگاه مي‌كنند. سخني باهم رد و بدل نمي‌كنند مگر اين‌كه بخواهند ايرادي در آن ببينند. اين مشكل ناسازگاري است و وقتي بروز مي‌كند عشق رخت مي‌بندد. اگر براي بهبود روابط هيچ سعي‌اي ثمر نداد بايد ناسازگاري را بپذيريد و براي آن راهي بيابيد كه به آرامش هردوي شما كمك كند.
ترفند‌هاي مقابله با فشارهاي زندگي
هيچ كس نمي‌تواند ادعا كند كه استرس را تجربه نكرده است. اما استرسي كه يك كودك هنگام امتحان تجربه مي‌كند با استرسي كه مادر يك كودك سرطاني با آن دست به گريبان است بسيار متفاوت است.
استرس به ما امكان مي‌دهد با خطر مبارزه كنيم يا از آن بگريزيم. به طور طبيعي مقدار كم استرس قادر است عملكرد ما را در اوضاع و احوال خاص مانند ورزش و كار بهبود ببخشد، ولي استرس بيش از حد و طولاني مدت روح و جسم را مي‌فرسايد و انسان را بيمار مي‌سازد. با يافتن راهي براي برون‌رفت از موقعيت استرس‌زا مي‌توان آسيب‌هاي ناشي از آن را كاهش داد، اما هريك از ما ناچاريم گاهي يك بحران پراسترس را تجربه كنيم.
نسترن خانم 27 ساله‌اي است كه در بانك كار مي‌كند. ‌ امروز فردي منظم و موفق است، اما او هم دوره طولاني از استرس را طي كرده است. او در اين مورد مي‌گويد:‌ وقتي من كوچك بودم هميشه به رقابت با خواهر بزرگ‌ترم ترغيب مي‌شدم و او را با من مقايسه مي‌كردند. اين كار سبب شده بود شرايط پراسترسي را به طور دائمي تجربه كنم. من هميشه نفر دوم بودم. معلم‌ها هميشه او را با انضباط‌تر و منظم‌تر و زرنگ‌تر مي‌دانستند و مي‌خواستند من از او ياد بگيرم. والدينم نيز از من همين انتظار را داشتند. اين فشار دائمي را كاملا بر روح و جسم خود حس مي‌كردم تا اين‌كه دچار بيماري شدم و روان‌شناس خواست تا مدتي را دور از فضاي رقابتي سپري كنم و واقعا اين كار سبب پيشرفت من
شد.
روابط خانوادگي ناراحت‌كننده،‌ گرفتن خبرهاي ناخوشايند از اطرافيان و دوستان و خانواده يكنواختي شغل و امورات زندگي، بيماري‌هاي مختلف يا بيكاري و نيز تغييرات عمده؛ حتي تغييرات خوشايندي مانند ازدواج يا اسباب‌كشي و جمع شدن استرس‌هاي روزانه مانند دير حاضر شدن در محل كار يا معطل شدن در ترافيك ومي‌توان از عوامل نام برد.
زهرا مادر يك كودك معلول است. او زن 39 ساله‌اي است كه غير از فرزند معلولش 2 فرزند ديگر نيز دارد. زهرا مي‌گويد: من و فرزندانم علاوه بر مشكل فرزند معلول مشكل نداشتن سرپرست را هم تحمل مي‌كنيم. پدر بچه‌ها بعد از مدتي بدون اين‌كه از خود ردي برجاي بگذارد و تماسي بگيرد خانه را ترك كرد و رفت و ما را به حال خودمان گذاشت. حالا من و 2 فرزندم شرايط مشكلي را پشت سر مي‌گذاريم. آنها مدام با هم دعوا مي‌كنند و دوست ندارند در خانه بمانند. مي‌گويند خواهرشان همه جا را كثيف مي‌كند و نمي‌گذارد آنها درس بخوانند. از طرفي من همه‌شان را دوست دارم و با وجود تمام مشكلات نمي‌خواهم دخترم را به ديوانه‌خانه يا جايي شبيه به آن بسپارم و او را كه از سلامت محروم است از خانواده نيز محروم كنم. اما ديگر توان و رمقي در وجودم نمانده و هميشه خسته‌ام و دلم مي‌خواهد براي هميشه بخوابم و وقتي از خواب بلند مي‌شوم بگويند روز حساب است و همه چيز گذشته است. اين بانوي خانه دار شرايط سخت و طاقت‌فرسايي را تجربه كرده است كه فشار روحي زيادي بر او تحميل كرده است.
در صورتي كه علائم و نشانه‌هاي استرس به موقع تشخيص داده شوند، مي‌توان براي پيشگيري از مشكلاتي كه ممكن است براي سلامت خود به وجود آيد، اقداماتي انجام داد.
داشتن انرژي كمتر از حد معمول، كاهش اشتها يا خوردن بيش از حد معمول از جمله نشانه‌هاي استرس‌ هستند همچنين فرد مبتلا به استرس، مستعد ابتلا به سردرد و زخم‌هاي دهاني مانند آفت است و ممكن است به صورت مكرر به عفونت‌هاي خفيفي مانند سرماخوردگي مبتلا شود.
در موارد حاد، فرد مبتلا به استرس زود رنج مي‌شود، مدام بغض مي‌كند، دچار اختلالات خواب و روابطش با ديگران دچار مشكل مي‌شود. براي آن‌كه از اين حالات رهايي يابد ممكن است به سيگار يا الكل روي آورد.
اگر روش زندگيمان پر از استرس است، دقت كنيم كه بايد؛ عوامل استرس‌زا را كاهش دهيم و در طول روز زماني را براي سپري‌كردن در كنار خانواده و دوستان اختصاص دهيم. ورزش كردن منظم نيز موجب تمدد اعصاب مي‌شود و قادر است تنش‌هاي جسمي را تسكين دهد.
در صورت داشتن يك مشكل بغرنج بايد شبكه‌هاي خيريه و اجتماعي را به كمك بگيريم و از خدماتي كه موسسات خيريه يا مساجد و مراكز عام‌المنفعه ارائه مي‌دهند كمك بگيريم.
اگر علت استرس مساله‌اي خارج از كنترل شماست، تنها مي‌توانيد پذيرش موقعيت را بياموزيد. در مواقع ديگر، مهارت‌هاي برخورد با آن مي‌توانند به شما كمك كنند كه وضعيت را تغيير دهيد. براي كنترل استرس، 4 دسته از مهارت‌ها بايد آموخته شوند: مهارت‌هاي آگاهي، مهارت‌هاي پذيرش، مهارت‌هاي برخورد و مهارت‌هاي عملي.
توصيه‌هاي زير به شما كمك مي‌كند تا استرس را مهار كنيد:
«هيچ‌گاه به تنهايي، ناراحت و نگران نباشيد. مشكلات را با ديگري در ميان بگذاريد.»
يك شيوه مؤثر ديگر، دقت در منش افرادي است كه به طور طبيعي در برابر استرس مقاوم هستند.
بعضي افراد تبعات آزاردهنده بيماري، فوت نزديكان و اسارت و شكنجه را با آرامش عجيبي پشت سر مي‌گذارند. تعهد، كنترل و مبارزه‌جويي شيوه‌اي است كه اكثر آنان به كار مي‌برند.
در برابر مسائل زندگي حالت مثبتي داشته باشيد. با خودتان گفتگو كنيد تا بتوانيد راحت‌تر مشكلات را پذيرا باشيد.
با خداي خود راز و نياز كنيد. به پيش برويد و قدرتي را كه متعلق به خداست به او واگذاريد كه او خود، امور را كنترل مي‌كند.
نفس عميق بكشيد و هوا را به آرامي خارج كنيد. اين كار، شما را موقتا آرام مي‌سازد.
با ديگران ارتباط برقرار كنيد.
از يك برنامه سلامتي كاملا متعادل شامل تغذيه خوب و خواب كافي و ورزش پيروي كنيد.
از تغييرات بزرگ ناگهاني در زندگي خود اجتناب كنيد.
وقتتان را تنظيم نماييد و به زندگي خود سامان دهيد.
به انجام كارهاي مورد علاقه خود بپردازيد.
به اخبار ناخوشايند توجه نكنيد.
ديگران را دوست بداريد.
هرچيزي كه احساس كنترل دروني را در ما پرورش دهد، به ما اجازه مي‌دهد خود را از لباس قرباني خارج كنيم و حس فشار و خفگي كه شرايط به ما تحميل مي‌كند را فراموش كنيم و اوضاع را به نفع خود تغيير دهيم.
ماندانا ملا‌علي- روزنامه جام جم - دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۸۹- شماره ۳۷۷

 تاریخ درج مطلب :  02/05/89  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©