صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
ارمغان 31 گیاه برای آرامش میانسالی

ارمغان31 گیاه برای آرامش میانسالی


مجموعه ای از روش ها که باعث کاهش اختلالات دوران یائسگی می شود


يائسگي، مرحله‌اي از زندگي است كه پس از اتمام دوران باروري زنان اتفاق مي‌افتد. از آنجا كه اين دوران با علائم ناراحت‌كننده‌اي مانند گرگرفتگي و اضطراب همراه است، محققان درصددند تا راهي بيابند كه اين عوارض به ميزان قابل‌توجهي تخفيف پيدا كند.
هورمون‌تراپي يكي از روش‌هايي است كه براي بهبود علائم يائسگي مورد استفاده قرار گرفته است اما به دليل آنكه هورمون عامل خارجي براي بدن شناخته مي‌شود ممكن است احتمال بروز برخي بيماري‌ها از جمله اختلالات قلبي و عروقي و حتي سرطان پستان افزايش پيدا كند، متخصصان ترجيح مي‌دهند تا حدممكن از اين روش درماني استفاده نكنند. درمان‌هاي طبيعي، روشي است كه تأثير مثبت و بي‌خطرتري در كاهش علائم يائسگي دارد.
پيشگيري از اتلاف هورمون استروژن
رژيم غذايي فاكتور مهمي در كنترل علائم يائسگي و به تأخير انداختن عوارض آن است.
تحقيقات نشان داده است، موادغذايي حاوي كافئين فراوان و نوشيدني‌هاي كربناته مانند نوشابه‌ها شامل فسفروس بوده و روند پوكي استخوان را بخصوص در سنين يائسگي سرعت مي‌بخشد.
گوشت گاو و گوشت جوجه مرغ نيز به دليل چربي‌هاي اشباع شده، توانايي بدن را براي ساخت هورمون استروژن كاهش داده و باعث تشديد گرگرفتگي و اختلال خواب مي‌شود.
افزودن بيش از اندازه شكر به غذا، عملكرد كبد را دچار اختلال كرده و از اين طريق مانع از ساخت هورمون استروژن شده و سيستم ايمني را تضعيف مي‌كند. اين در حالي است كه دريافت موادغذايي حاوي فيتواستروژن مانند سويا، حبوبات، دانه‌ها، گندم، برنج قهوه‌اي، مغز بادام، پنير، بادام هندي و ميوه و سبزيجات برگ سبز تازه بيشتر توصيه مي‌شود. اسفناج، كلم بروكلي، شاهي و جوانه‌ها فولات لازم براي بدن را تأمين كرده و بر بسياري سوخت و سازها اثر مثبت مي‌گذارد.
تخم‌مرغ منبع خوبي براي دريافت پروتئين است. بذر كتان، شاهدانه، روغن آوكادو و زيتون نيز بايد در رژيم غذايي استفاده شود.
بنشن و سويا منبع خوبي از ايزوفلاونوئيد است و گرگرفتگي را بهبود مي‌دهد.
شبدر قرمز
اين ماده غذايي حاوي فيتواستروژن‌هايي است كه با افزايش سطح هورمون استروژن در خون، بسياري علائم يائسگي مانند گرگرفتگي، اضطراب و افسردگي را كاهش مي‌‌دهد.
املاح معدني، ويتامين، كلسيم، منيزيم، پتاسيم، نياسين و ويتامين ث فراوان آن اختلالات خلقي اين دوران را بهبود بخشيده و مانع از پوكي استخوان مي‌شود. از آنجا كه گرگرفتگي باعث تخليه ذخایر ويتامين ب، ويتامين ث، منيزيم و پتاسيم مي‌شود، مصرف مكرر شبدر و جو دوسر، كمبودهاي تغذيه‌اي بدن را برطرف مي‌كند.
اين دانه خوراكي، سطح ليپوپروتئين‌ها و كلسترول خون را افزايش داده و از خطر بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي مي‌كاهد.
افزودن جوانه شبدر قرمز به سالاد نيز روش خوبي براي استفاده از اين دانه است كه تأثير بسزايي در پيشگيري از سرطان پستان دارد.
دريافت كافي ويتامين‌ها
املاح و ويتامين‌ها سهم زيادي در تسكين علامت گرگرفتگي دارد. دريافت ميزان مورد نياز از ويتامين اي (400 تا 800 واحد) در روز باعث كاهش گرگرفتگي شده و خواب شبانه را تنظيم مي‌كند. منيزيم و ويتامين‌هاي گروه ب نيز به ميزان قابل‌توجهي اضطراب را درمان كرده و جذب كلسيم را افزايش مي‌دهد.
منابع غذايي غني از ويتامين ث و ويتامين آ نيز بايد در رژيم غذايي گنجانده شود.
نقش گياهان دارويي
دم‌كرده سنبل‌الطيب، هوشياري را افزايش داده و با تجديد انرژي، اضطراب و تنش را از بدن دور مي‌كند. گياه چهل سكه نيز حافظه را بخصوص در سنين بالا تقويت كرده و باعث تقويت قدرت تمركز مي‌شود. گل قاصدك، سموم را از بدن دفع كرده و خطر برخي بدخيمي‌ها از جمله سرطان پستان را كاهش مي‌دهد.
گل بادلرزان كه گل‌هاي فنجاني شكل و به رنگ صورتي يا ارغواني دارد، افسردگي ناشي از يائسگي را درمان كرده و اختلالات خلقي را رفع مي‌كند. توت مار، فيتواستروژن فراوان دارد كه مانند هورمون استروژن طبيعي عمل كرده و علاوه بر تنظيم دماي بدن در اين دوران، مانع از پوكي استخوان مي‌شود. تركيبات موجود در اين گياه به‌طور مستقيم بر غده هيپوتالاموس اثر كرده و بي‌خوابي را درمان مي‌كند. تنظيم فشار خون نيز از فوايد گياه توت مار است اما نبايد در مصرف آن زياده‌روي كرد.
گياه جنسينگ (100 تا 500 ميلي‌گرم، سه مرتبه در روز) تأثير بسزايي در حفظ تراكم استخوان و تنظيم دماي بدن دارد. پنج انگشت گياهي است با گلهاي آبي مايل به بنفش كه به دليل پنجه‌اي شكل بودن برگ‌هايش به اين نام معروف است. اين گياه حاوي فلاوونوئيدها و اسيدهاي چرب فراواني است كه ترشحات هورموني بدن انسان را تنظيم مي‌كند. تحقيقات نشان داده است، ميوه و برگ‌هاي گياه پنج انگشت سطح بسياري از هورمون‌هاي بدن از جمله پروژسترون را از طريق غده هيپوتالاموس تنظيم مي‌كند و اغلب علائم يائسگي از جمله گرگرفتگي، افسردگي و تغييرات خلق را بهبود مي‌بخشد. اين گياه علائم ناشي از كمبود هورمون استروژن را در اين دوران جبران كرده و به بهره‌مندي از خواب آرام شبانه كمك مي‌كند.
سنبل ختايي از بهترين داروهاي گياهي است كه به دليل تخفيف اكثر علائم يائسگي، براي سلامت زنان مفيد شمرده شده است. اين داروي گياهي علاوه بر تنظيم هورمون‌هاي زنانه، فشار خون را كاهش مي‌دهد. دم‌كرده آن نيز براي بهبود بسياري آشفتگي‌هاي روحي دوران يائسگي مفيد است.
اگرچه تماس پوست با گياه گزنه باعث درد و سوزش مي‌شود ولي برگ‌هاي خشك يا پخته شده آن غيرفعال بوده و اثر سوئي بر پوست ندارد. گزنه بخارپز شده يا چاي تهيه‌شده از آن، شامل مقادير زيادي ويتامين، آهن، كلسيم و ريزمغذي‌هايي است كه علاوه بر تأمين نيازهاي اساسي بدن، درصد زيادي از علائم گرگرفتگي را در دوران يائسگي بهبود مي‌دهد. گياه دم شير كه اغلب بومي مناطق آب و هوايي مرطوب است نيز اثر آرام‌بخشي فراواني داشته و مصرف دم‌كرده آن ضداضطراب و خواب‌آور است و به زنان يائسه توصيه مي‌شود. ريشه شيرين‌بيان، حاوي تركيبات دارويي است و به همين دليل در صنعت داروسازي كاربرد فراوان دارد. جوشانده اين ماده غذايي، سوخت و ساز هورمون استروژن را در بدن تنظيم كرده و سطح ساير هورمونها را تعادل مي‌بخشد. از بين بردن بسياري عوامل عفوني از بدن، بهبود سندرم پيش از قاعدگي و اثرات آرام بخش آن نيز از ديگر فوايد آن است. جوشانده آن كه از مخلوط مقداري ريشه بدون پوست شيرين‌بيان در آب جوش پس از 10 دقيقه تهيه مي‌شود، بهترين طريقه مصرف آن است اما نبايد فراموش كرد كه زياده‌روي در مصرف آن باعث افزايش فشار خون و تخليه ذخایر پتاسيم بدن مي‌شود. همچنين اين دم‌كرده گياهي براي بيماران قلبي، ديابتي‌ها و بيماران كليوي يا كبدي كمتر توصيه مي‌شود. بارهنگ و چاي گل شاه‌پسند، گل ساعتي، بابونه، مريم‌گلي و سنبل الطيب نيز آرام‌بخش قوي بوده و مصرف آن براي بهبود اختلالات خواب مربوط به يائسگي توصيه مي‌شود.
روغن‌هاي آرام بخش
روغن ريحان، روغن گل پامچال
(500 ميلي‌گرم، روزي سه مرتبه) و روغن آويشن به دليل اسيدهاي چرب مؤثر بر علائم يائسگي تأثير فراواني در بهبود آن دارد. رايحه درماني و مصرف آن هنگام ماساژ از روش‌هايي است كه براي بهره‌گيري از اين دو روغن پيشنهاد شده است.
ورزش منظم
فعاليت جسماني را فراموش نكنيد. تحقيقات نشان داده است، ورزش به تنهايي جايگزين مناسبي براي درمان گرگرفتگي است و اين عارضه را تا حدود 55 درصد كاهش مي‌دهد.
همچنين، فعاليت جسماني حداقل سه يا چهار مرتبه در هفته، بخصوص ورزش‌هاي كششي تراكم استخوان را حفظ كرده و بر استحكام ستون فقرات مي‌افزايد.

روزنامه ایران - سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۹تاریخ درج مطلب :  14/04/89  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©