صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  
 
وقتی شکست می خوریم


وقتي شكست مي‌خوريم


براي همه ما پيش آمده كه درزندگي مشترك  با وجود اينكه مي‌خواهيم همديگر را دوست بداريم و عشق بورزيم اما باز هم موفق نيستيم و دعواهاي هميشگي‌مان را هر روز تكرار مي‌كنيم و عشق و دوست‌داشتن، به تدريج جاي  خود را با درد و رنج عوض مي‌كنند.
گاهي قبول مي‌كنيم كه در ارتباط‌مان شكست خورده‌ايم  اما مي‌ترسيم اعتراف كنيم كه شكست خورده‌ايم؛ از اينكه با مشكلاتمان روبه‌رو شويم واهمه داريم زيرا ممكن است جدايي و رنج بيشتري در پي داشته باشد و مهم‌تر از همه مي‌ترسيم تنها بمانيم.حقيقت اين است كه ما اغلب نمي‌دانيم هنگامي كه در عشق ورزيدن موفق نيستيم چه بايد بكنيم تا روابط موفقي داشته باشيم.
اغلب از روابطي سر درمي‌آوريم كه نمي‌دانيم چگونه و چطور با آن كنار بياييم. اجازه مي‌دهيم رابطه‌مان همچنان جلو برود، به اين اميد كه روزي با يك معجزه از خواب بيدار شويم و ببينيم همه چيز خوب و عالي است. ولي متأسفانه اين اتفاق براي اغلب ما هرگز رخ نخواهد داد! همه ما بايد تلاش كنيم كه ارتباطات با ارزش خود را حفظ كنيم و زندگي‌مان را نجات دهيم ولي مواقعي هم هست كه ادامه رابطه فعلي، كار درستي نيست زيرا اين كار هم هرگز در راستاي دوست‌داشتن خود، فرزندان و حتي همسر نيست.
روابط ميان دو فرد بسيار پيچيده و دشوار است. هنگامي كه ما در روابط خود با مشكل مواجه مي‌شويم، معمولا بايد وقت زيادي صرف كنيم تا احساسات ناخوشايندي را كه از گذشته با خود مي‌آوريم، تشخيص دهيم و بعد آنها را حل و فصل كنيم.
اما قبل از اينكه تصميم بگيريد رابطه‌اي را نجات دهيد يك سؤال مهم از خودتان بكنيد و اين سؤال اين است كه «از كجا مي‌توانم بفهمم كه فرد مناسبي هستم يا نه؟»
چرا شكست مي‌خوريم؟
روابط اغلب به 2دليل با شكست مواجه مي‌شوند: 1) شما با شخص مناسبي زندگي نمي‌كنيد 2) شما با فرد نامناسبي ارتباط داريد.
چنانچه گزينه اول در مورد شما صدق مي‌كند مي‌توانيد از ابزارها و راهكارهايي در جهت خلق روابط بهتر و راضي‌كننده‌تر گام برداريد. اما چنانچه شامل مورد شماره دوم مي‌شويد- صرف نظر از اينكه چقدر بر رابطه خود كار مي‌كنيد- بيشتر مشكلات جديدي ميان شما به وجود خواهند آمد زيرا شما اساسا تفاهم لازم با يكديگر را نداريد.
اما براي به وجود آمدن ارتباطي مستحكم 3 عنصر اساسي وجود دارد:
- شما وهمسر‌تان بايد بتوانيد عشقي را كه به آن نياز داريد به همديگر بدهيد.
- شما بايد تفاهم لازم را با يكديگر داشته باشيد.
- هم شما و هم همسر‌تان بايد مايل باشيد تا در جهتي يكسان و با سرعتي تقريبا هماهنگ رشد كنيد و پيش برويد. اما اگر اين شرايط در ميان شما حكمفرما باشد، احتمالا از ارتباط مناسبي برخوردار هستيد. البته ممكن است در بعضي موارد با مشكلاتي هم مواجه باشيد اما اين مشكلات برخاسته از عدم تفاهم اساسي و ماهيتي شما نيست.
اماتوجه داشته باشيد كه چه شخصي براي شما مناسب نيست:
- فردي كه عشق مورد نيازتان را به شما نمي‌دهد.
- فردي كه تفاهم لازم را با شما ندارد.
- شخصي كه تمايلي ندارد در جهت و راستاي شما و همگام با شما رشد و پيشرفت داشته باشد.
دلايل جدايي
براي بررسي صحت و سقم يك ارتباط ابتدا بايد بدانيم هدفمان از برقراري آن چيست و اينكه احساس كنيم كسي ما را دوست دارد. شما به تنهايي هم مي‌توانيد زندگي خوب و شادي داشته باشيد. مي‌توانيد به مسافرت برويد و از موهبت‌هاي زندگي بهره‌مند شويد. اما نمي‌توانيد به تنهايي، آن رضايت و غني‌بودن را كه شخص ديگري به شما مي‌دهد، احساس كنيد. هنگامي كه كسي دوست‌تان دارد و به شما عشق مي‌ورزد احساس خاص بودن مي‌كنيد. احساس دوست داشتني‌بودن و مورد نياز بودن، به زندگي شما معني و هدف مي‌بخشد و باعث مي‌شود احساس كنيد زنده و پويا هستيد و حضورتان در زندگي معنا و مفهومي دارد و در زندگي شخص ديگري مثمرثمر هستيد.
اغلب ما صرفا به اين دليل عاشق مي‌شويم و به طرف مقابل‌مان عشق مي‌ورزيم كه صرفا براساس سوابق، پيشينه، سبك زندگي و شخصيت خودمان روح مناسب‌مان را يافته باشيم.
اما اگر در رابطه‌اي قرار داريد كه دچار مشكل هستيد و بعد از نگاه كردن به موارد موجود در فهرست تفاهم، متوجه شديد كه با طرف مقابل‌تان تفاهم زيادي نداريد، دو حق انتخاب پيش‌رو داريد:
- طرف مقابل يا خودتان را تغيير دهيد تا با تصوير ذهني يكديگر از فرد ايده‌آل، تطابق و همخواني پيدا كنيد.
- مي‌‌توانيد به رابطه خود پايان دهيد و بدين ترتيب هم خودتان و هم طرف مقابل‌تان را آزاد و رها كنيد تا هر كدام به راه خود برويد و شخص مورد تاييدتان را پيدا كنيد. به خاطر داشته باشيد تفاهم، موضوعي كاملا دو طرفه است. امكان ندارد دو نفر را پيدا كنيد كه يكي براي ديگري خوب و آن يكي براي او ايده‌آل نباشد.
چنانچه به دليل نداشتن تفاهم كافي به رابطه‌اي پايان مي‌دهيد، هرگز اجازه ندهيد طرف مقابل مانند يك قرباني از رابطه خارج شود. هرگز كاري نكنيد كه او فكر كند شما برايش فرد ايده‌آلي بوده‌ايد اما او براي شما مناسب نبوده و به همين دليل او را ترك مي‌كنيد. با او صحبت كنيد و فهرستي از تمامي خصوصيات و ويژگي‌هايي را كه او دوست دارد شخص ايده‌آلش داشته باشد و شما فاقد آنها هستيد، تهيه كنيد.
همگي ما استحقاق آن را داريم با كسي در ارتباط باشيم كه فكر كند ما بهترين دوست براي او هستيم. ادامه رابطه تنها به خاطر احساس گناه و ترسيدن از اينكه مبادا به طرف مقابل‌تان آسيبي برسانيد، نشانه دوست داشتن نيست. اما عشق ورزيدن واقعي به اين معناست كه بتوانيم كسي را كه دوست داريم راحت و آزاد بگذاريم.
مراحل جدايي
هنگامي كه كسي را دوست داريد، اميدها، آرزوها، انرژي‌ها و قلب و روح شما به او نزديك مي‌شود. اما زماني كه به هر دليلي مجبور مي‌شويد به رابطه خود پايان دهيد به مرحله اول كه كندن و جداشدن نام دارد، قدم مي‌گذاريد. اينگونه احساس مي‌كنيد كه گويي بخشي از وجودتان را از شما مي‌گيرند و با خود مي‌برند. با وجود اينكه مجبوريد او را ترك كنيد اما احساس ناخوشايندي را هم تجربه مي‌كنيد.
معمولا هر چه مدت زمان طولاني‌تري با هم بوده باشيد، مرحله كندن نيز زمان بيشتري مي‌برد.  در اين هنگام به خود اجازه دهيد احساس دلتنگي و سردرگمي داشته باشيد ولي فراموش نكنيد براي پايان بخشيدن به ارتباطي ناهماهنگ، انجام اين كارها لازم است. سعي كنيد اين دوران را هرچه زودتر پشت‌سر بگذاريد، بنابراين خود را مشغول نگه‌داريد و وقت خود را بيشتر با دوستان و خانواده بگذرانيد.
براي تعطيلات آخر هفته برنامه‌ريزي خوبي داشته باشيد تا مجبور نشويد آخر هفته‌ها را تنها در خانه بمانيد و به فكر و خيال گذشته فرو برويد. بعد از مدتي كه احساس كرديد حال‌تان به طور موقت خوب شده، مرحله اول را پشت‌سر گذاشته‌ايد و كم‌كم بايد خود را با شرايط جديد سازگار و منطبق كنيد. اين مرحله سازگاري و قبول شرايط است. در مرحله سوم به تدريج به زندگي عادي خود باز مي‌گرديد و ديگر احساس نمي‌كنيد در مرحله گذرا و حد وسط قرار داريد و روزبه‌روز احساس بهتري خواهيد داشت.
با واردشدن به مرحله بعد كم‌كم خاطرات گذشته را فراموش مي‌كنيد و با پيدا كردن دوستان جديد، علايق و عشق جديدي براي خود پيدا مي‌كنيد. پس مي‌توانيد بگوييد زندگي جديدي برايتان شروع شده كه مي‌توانيد بيشتر از آن لذت ببريد. اما اگر طرف مقابل ارزش اين را دارد كه او را ببخشيد، اين كار را بكنيد. البته به خاطر داشته باشيد كه بخشش به اين معنا نيست كه تمامي احساسات منفي را در خودتان سركوب كنيد و به خودتان بگوييد اشكالي ندارد؛ من مي‌بخشم.
بخشش به اين معنا نيست كه شما رفتار ديگران را تاييد مي‌كنيد بلكه صرفا به اين معناست كه مي‌توانيد درك كنيد چرا آنها اين كار را كرده‌اند و انگيزه‌شان چه بوده است. سهمي را هم كه خود شما در اتفاق پيش‌آمده داشته‌ايد، در نظر بگيريد؛ در واقع بخشش به اين معناست كه مي‌توانيد براي طرف مقابل آرزوي خوشبختي كنيد تا بتواند از تجاربي كه در گذشته پشت‌سر گذاشته بيشتر استفاده كند.
اما هيچ‌گاه به دليل يأس و نااميدي از روابط گذشته خود، رؤياهايتان را فراموش نكنيد. شما هميشه شانس يافتن شخص مناسب و آنچه را خواهان آن هستيد، داشته و
به تدريج خواهيد فهميد كه چگونه بايد رفتار كنيد تا رؤياهايتان عملي شوند. مطمئن باشيد رسيدن به موفقيت و عشق كاملا امكان‌پذير و قابل حصول هستند و شما هم كاملا استحقاق دريافت آنها را داريد.
برقراركردن ارتباط خوب و ايده‌آل مي‌تواند مانند يك معلم باشد كه هر لحظه مي‌توانيم از آن بسيار بياموزيم و مطالب تازه‌اي ياد بگيريم. در واقع رابطه شما با فردي كه با او صميمي هستيد نمونه روابطي است كه با بخش‌هاي ديگر اين جهان داريد. رابطه شما با جهان هستي، كاملا مشابه رابطه شما با طرف مقابل- مثلا همسرتان و يا حتي فرزندتان- است؛ اينكه بتوانيد خوبي و خوب‌بودن را در وجود كسي كه دوستش داريد به وجود آوريد.
شما از طريق عشق ورزيدن مي‌توانيد تا بالاترين درجات برويد و پيشرفت كنيد. تجربه ارتباط با تمامي زندگي، صلح و آرامش روح بزرگي را برايتان به همراه مي‌آورد؛ به طوري كه ديگر احساس تنهايي نمي‌كنيد.بلكه احساس مي‌كنيد بخش مهم و تفكيك‌ناپذيري از كل اين كائنات هستيد و اين احساس همان مرتبط و مسلط‌بودن به حقيقت زندگي است.

روزنامه همشهری - سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹- شماره ۵۱۲۲تاریخ درج مطلب :  10/03/89  

 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©