صفحه اصلی  |  راهنمای سایت  |  امور کاربران  |  پرسش و پاسخ  |  ارتباط با مؤسسه
مؤسسه در استانها
  

دفتر مرکزی:
تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه دهم، پ 17، برج ایراتل،
کدپستی: 1514743111
تلفن: 88555555 (100خط)
تهران: 1881


شعبه مشهد مقدس:
مشهد مقدس، بلوار جانباز،
کوچه جانباز2،
نبش میلاد شمالی14 پلاک3
کدپستی: 9197864561
تلفن: 05117650450 (33خط)


شعبه قم:
قم، بلواربسیج،
بین کوچه های 23 و 25
کدپستی: 3715964996
تلفن: 02517730403
02517738211


شعبه آران و بیدگل:
آران و بیدگل،
بلوار امام خمینی،
کوچه رزاق زاده
کدپستی: 8741718651
تلفن: 88-03622729182


شعبه تنکابن:
تنکابن، خیابان جمهوری،
کوچه قائم، پلاک29
کدپستی: 67614-46817
تلفن: 01924235743
فکس: 01924238184


شعبه کرمان:
کرمان، چهارراه کاظمی،
روبروی بیمه ایران،
بالای کتابفروشی شکوری
کدپستی: 7613859387
تلفن: 03412226550


شعبه بیرجند:
بیرجند، خیابان معلم،
معلم 13، پلاک2
کدپستی: 9717864561
تلفن: 16-05612210012شعبه زاهدان:
زاهدان، میدان امام علی (ع)،
میدان فلسطین،
جنب یخچال سازی
کدپستی: 9816697757
تلفن: 05412412117شعبه ایلام:
ایلام، میدان شهید کشوری،
بلوارشهید بهشتی،
روبروی صدا و سیمای مرکز ایلام
تلفن: 08412240212


 

  اخبـار و رویـدادهـا
 
تاریخ خبر :  07/12/91    9:43:44    
گزارش اردوی زیارتی تفریحی تعدادی از دانشجویان نابینا و کم بینای کشور در مشهد مقدس

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارش اردوی زیارتی تفریحی تعدادی از دانشجویان نابینا و کم بینای کشور در مشهد مقدس


از آذر ماه 1391 ایده برگزاری اردویی زیارتی و سیاحتی به منظور تقویت حس خودباوری و استقلال نابینایان و نیز تجدید میثاق با حضرت امام رضا علیه السلام به عنوان چراغ ولایت و نور هدایت در سرزمین خراسان ، به پیشنهاد صلاح یوسفی نماینده دانشجویان نابینا و کم بینای ایران مطرح و مورد استقبال مشفقانه موسسه خیریه حضرت امام رضا علیه السلام ( وابسته به خاندان احمد ابریشم چی ) قرار گرفت . پس از طی مکاتبات و هماهنگی های لازم با موسسه مذکور مقرر گردید در تاریخ 23/11/1391 لغایت 28/11/1391 اردوی مذکور تحت حمایت مالی و معنوی موسسه فوق الاشاره برگزار گردد . این اردو شامل جمعی از دانشجویان و فرهیختگان نابینا و کم بینا از اقصاء نقاط کشور من جمله استان های تهران ، البرز ، یزد ، کرمان ، شیراز ، کردستان ، قزوین ، اصفهان ، آذربایجان شرقی ، چهارمحال و بختیاری با همراهی جمعی از دانشجویان نخبه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار گردید .
اینک به پیوست گزارش روزانه سفر زیارتی – سیاحتی  مذکور به مشهد الرضا تقدیم حضور می گردد :


روز نخست مورخ دوشنبه بیست و سوم بهمن ماه
شرکت کنندگان در این روز از شهرهای محل اقامت خود به سمت تهران عزیمت و راس ساعت 19 در محل راه آهن تهران بزرگ حضور بهم رسانیدند . بعد از تدارک و هماهنگی های مقتضی با مسئولین راه آهن جهت استقرار عزیزان در قطار ، راس ساعت 21 حرکت به سمت مشهد مقدس آغاز گردید . علیرغم کثرت تعداد شرکت کنندگان اردو ، بدون بروز کوچکترین اختلال و مشکلی ، تمام عزیزان به سهولت در کوپه های متعلق به خود مستقر گشته و نخستین گام را در این سفر معنوی نهادند . ساعتی پس از حرکت قطار ، شام سرو گردیده و بزرگوارن برای ساعاتی تا رسیدن به مقصد به استراحت و آماده سازی خویش پرداختند.

روز دوم مورخ سه شنبه بیست و چهارم بهمن ماه
پس از نیل به مقصد ، پیرو هماهنگی قبلی موسسه خیریه حضرت امام رضا علیه السلام ( وابسته به خاندان احمد ابریشم چی ) و جناب آقای دکتر طلوع مدیریت محترم موسسه در مشهد مقدس ، برای تردد با یکی از شرکت های واحد اتوبوس رانی ، یک دستگاه اتوبوس و یک دستگاه مینی بوس در محل راه آهن مشهد حضور بهم رسانیده و عزیزان را به محل اسکان از پیش تعیین شده هدایت نمودند . پس از استقرار عزیزان و صرف ناهار و استراحتی کوتاه به زیارت و دیدار حضرت امام رضا علیه السلام مشرف گشتیم . حال و هوای حرم آنچنان معنوی و عاشقانه بود که از ساعت 4 بعدازظهر تا پاسی از شب هیچیک از همسفران متوجه گذشت زمان نگشته و لحظه بازگشت به اقامتگاه بر همگان سخت گران آمد . پس از مراجعت به اقامتگاه و صرف شام با همکاری صمیمانه جمله عزیزان و اعلان برنامه روز آتی توسط سرپرست گروه هر کس به محل اسکان خود در ساختمان مراجعه و به استراحت پرداخت .

 

 

 


روز سوم مورخ چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ماه
در این روز علیرغم هماهنگی های قبلی مع الاسف مدیریت محترم مجموعه تفریحی موج های آبی با ورود عزیزان به مجموعه به دلیل مشکل بینایی سخت مخالفت نمودند .این خبر ناگوار این جانب را بسیار متأثر نمود چرا که ایجاد و تقویت حس خودباوری و استقلال را از اهداف جوهری این سفر دانسته و این احتمال را متصور بودم که بروز تصمیمی چنان ، عزیزان را در ادامه سفر بی انگیزه و دلسرد نماید ، اما با درایت و تیزهوشی جناب آقای دکتر طلوع و مجموعه همکاران ایشان ، تصمیم اولیه مدیریت مجموعه تفریحی را تغییر داده و موجبات حضور عزیزان در این مجموعه را فراهم نمود .
در این روز ، بانوان پس از صرف ناهار در مجموعه سرزمین موج های آبی حضور بهم رسانیده و مورد استقبال پرسنل محترم مجموعه قرار گرفتند . همزمان آقایان با توجه به هماهنگی های از پیش تعیین شده به موزه نادری رفته و پس از استماع توضیحات  همراهان عزیزان بینا که از دوستان این جانب بودند موزه را ترک و با توجه به درخواست مکرر زوار مجدداً به سوی حرم عزیمت نمودیم . پس از طی تشریفات زیارت ، ساعت 10 شب به محل اسکان برگشته و پس از صرف شام ، عزیزان با رعایت شئونات و موازین اسلامی برای دقایقی چند به اجرای هنرهای محلی و سنتی خویش پرداخته و همراهان را با فرهنگ غنی بومی خویش آشنا نموده و سپس به استراحت پرداختند .

 


روز چهارم مورخ پنجشنبه بیست و شش بهمن ماه
در این روز آقایان متعاقب برنامه ریزی دقیق و هماهنگ شده در مجموعه سرزمین موج های آبی حضور بهم رسانیدند . شایان ذکر است علیرغم این امر که حضور آقایان در این مجموعه که از فعالترین مجموعه های تفریحی کشور می باشد مصادف با روز پنجشنبه به عنوان متراکم ترین روز هفته گشته بود ، اما عزیزان با هماهنگی مثال زدنی و بدون ایجاد کوچکترین اختلال ، دوشادوش با سایر اشخاص حاضر در مجموعه از تمامی امکانات واقع در مجموعه تمتع برده و نهایتاً رأس ساعت 22 شب مجموعه را  به طور منظم ترک گفته و به محل اسکان بازگشت نمودند . در همین روز بانوان از موزه نادری و بازار مشهد بازدید نموده و روز خود را با حضور مجدد در حرم به پایانی معنوی ختم نمودند .

 

 

 

 


روز پنجم مورخ جمعه بیست و هفتم بهمن ماه
در این روز پس از صرف ناهار در ساعت یک و نیم بعداظهر ، همه عزیزان بوسیله اتوبوس های از قبل تدارک دیده شده محل اسکان را به سمت آرامگاه فردوسی واقع در شهر توس ترک نمودند . پس از بازدید از آرامگاه فردوسی و شادروان مهدی اخوان ثالث به ابتیاع صنایع دستی و تهیه عکس یادگاری و تهیه کتب ادبی پرداخته و پس از وداع با شاعر بزرگ توس به سمت محل اسکان مراجعت نمودند . در این شب پس از صرف شام ، عزیزان گرد هم جمع آمده و با توجه به وجود قاریان قرآن در جمع دوستان ، اینجانب پیشنهاد نمودم تا مسابقه ای میان عزیزان برگزار گردد . این پیشنهاد مورد استقبال جمع قرار گرفته و ساعاتی چند را به تلاوت وقرائت کلام الله مجید پرداخته و نهایتاً چهار تن از شرکت کنندگان به عنوان قاریان برتر برگزیده و جوایزی به رسم یادبود به آنها اعطاء گردید .

 

 

 

 

 


روز ششم مورخ شنبه بیست و هشتم بهمن ماه
در این روز جمعی از دانشجویان به کتابخانه گویای دانشگاه فردوسی مشهد مراجعه نموده و با مسئولین کتابخانه نشستی برگزار گردید و ضمن اظهار نظر و تبادل اطلاعات پیرامون امکانات موجود در سطح دانشگاه های کشور که از هر یک نمایندگانی حضور داشتند نقاط قوت و ضعف هر دانشگاه شناسایی و تصمیماتی در جهت ارتقای امکانات موجود در دانشگاه ها برای نابینایان اتخاذ گردید . برای مثال تمام دانشجویان دانشگاه های کشور می توانند از سایت کتابخانه گویای دانشگاه تهران کتابهای مورد نیاز خود را دانلود کرده و از آنها استفاده نمایند . در همین حین سایر عزیزان نیز برای وداع با حرم مطهر به آستان مقدس آقا امام رضا علیه السلام تشرف یافتند . پس از مراجعت تمام گروه در محل اقامت و صرف ناهار عزیزان مبادرت به جمع آوری وسائل سفر و مرتب نمودن محل اسکان خویش نمودند . پس از وداع با پرسنل زخمتکش و دلسوز خیریه امام رضا علیه السلام (وابسته به خاندان احمد ابریشم چی ) رأس ساعت 4 بعدازظهر اتوبوس برای انتقال بزرگواران به بازار خیام و الماس شرق جهت انجام خرید و تهیه سوغاتی درب ساختمان مستقر گردید . پس از انجام خریدهای لازم توسط دوستان در ساعت 30 : 8 شامگاه به راه آهن رهسپار گشته و پس از صرف شام در ساعت 11 شب در قطار مستقر گشتیم .
یک روز بعد مورخ یکشنبه بیست و نهم بهمن ماه رأس ساعت 30 : 11 صبح به تهران رسیدیم و پس از تهیه وسیله بازگشت برای همگان به وداعی عاشقانه و سرشار از صمیمیت و علاقه پرداخته و با قلب هایی مملو از حب ایجاد شده میان تمام کسانی که شاید در ابتدا هیچ شناختی از هم نداشته اما در لحظه وداع گویی سالیانی چون خانواده ایی پر مهر با هم عمری گذرانده اند از یکدیگر جدا شدیم .
در انتها مهم ترین دستاوردهای این سفر به نظر اینجانب به شرح ذیل استوار است :
نخست ، فراهم آمدن بستر خوباوری و اتکای به نفس در قشر نابینایان و اثبات این مهم که این عزیزان همچون سایرین قادر به انجام امور زندگانی خویشتن می باشند .
دوم ، ایجاد تعامل سازنده و حس مشارکت میان این عزیزان و عزیزان همراه گروه و همچنین تعاملی درخور با جامعه در طول سفر .
در پایان مراتب سپاسگزاری خویش را از مسئولین موسسه خیریه حضرت امام رضا علیه السلام ( وابسته به خاندان احمد ابریشم چی ) که زحمات زیادی را برای برگزاری هر چه بهتر این اردو متقبل گشتند اعلام می دارم و امید است این اردوها زمینه رشد و تعالی اجتماعی و شخصی این عزیزان را فراهم آورده و آنها را برای اداره جامعه خویش مثمر ثمر سازد .

                                                                و من الله التوفیق

                                  صلاح یوسفی ، نماینده دانشجویان نابینا و کم بینای کشور


2956  بار خوانده شده


 
دفتر مرکزی : تهران ، خیابان بخارست ، نبش کوچه دهم ، برج ایراتل ، کدپستی 1514743111 ، تلفن : 88555554 ، (18 خط ) ، 1881
کلیه حقوق این سایت متعلق به www.KHEIRIE-ImamReza.ir می باشد. 1387©